Współczesna medycyna coraz częściej wykorzystuje nowoczesne technologie w terapii lub wspomaganiu leczenia różnego rodzaju schorzeń. Przynosi to dla nas wiele korzyści, innowacyjne techniki są bowiem zwykle znacznie mniej inwazyjne, bezpieczniejsze oraz bardziej efektywne. Jedną z najbardziej popularnych współczesnych metod chętnie wykorzystywanych w medycynie jest laser frakcyjny CO2. Jego zastosowanie jest szczególnie istotne w medycynie estetycznej, dermatologii, ale także innych dziedzinach, między innymi okulistyce. Co to jest laser frakcyjny? Na czym polega jego działanie? Jakie są wskazania do stosowania lasera frakcyjnego? Dowiedz się z naszego artykułu!
Jak działa laser frakcyjny CO2?
Jak działa laser CO2? Jego praca oparta jest na koncepcji fototermolizy frakcyjnej. Fragment skóry poddawany terapii laserem CO2 jest naświetlany wiązką skupionego światła w sposób punktowy. Zgodnie z zasadą działania lasera CO2 pod wpływem fali naskórek i skóra właściwa zostają delikatnie uszkodzone, w wyniku czego powstają mikroskopijnej wielkości zagłębienia w postaci kolumn. Otoczone są one zdrową tkanką. W momencie powstawania uszkodzeń nienaruszona skóra rozpoczyna proces gojenia. Regeneracja postępuje w kierunku uszkodzonych frakcji. W ten sposób w miejscu „starej” skóry powstają nowe, silne i bardziej sprężyste struktury.
W porównaniu do klasycznych laserów, które powodują termiczne uszkodzenie całej powierzchni naświetlanej skóry, lasery frakcyjne CO2 są znacznie mniej inwazyjne. Dzięki temu są bezpieczne, umożliwiają szybszą regenerację skóry oraz lepsze efekty zabiegu. Warto jednak pamiętać, że różne rodzaje laserów mają inne wskazania oraz przeciwwskazania do zastosowania. Dlatego też kluczową rolę pełni konsultacja lekarska przez wykonanym zabiegiem, w trakcie której specjalista oceni najlepszą dla Ciebie metodę. Inny laser zostanie wykorzystany do usuwanie brodawek wirusowych, a inny na przykład do laserowej korekcji wzroku.
Czym różni się laser frakcyjny ablacyjny od nieablacyjnego?
Ze względu na mechanizm działania lasery można podzielić na ablacyjne oraz nieablacyjne. Pierwszy z nich opiera się na pracy za pomocą wysokiej temperatury, pod wpływem której dochodzi do podgrzania obecnej w tkankach wody i jej odparowania wraz z fragmentami skóry. W ten sposób laser frakcyjny CO2 działa zarówno na naskórek, jak i skórę właściwą. Dzięki temu jest skuteczny w przypadku zmian skórnych płytkich, a także głębokich, na przykład blizn.
Laser nieablacyjny funkcjonuje na zasadzie denaturacji, czyli rozpadu białek. Jego praca nie obejmuje jednak zewnętrznej warstwy rogowej naskórka. W efekcie wykazuje on słabsze działanie. Dlatego też efekty po laserze frakcyjnym ablacyjnym są znacznie lepsze.
Laser frakcyjny – dla kogo jest odpowiedni?
Dla kogo laser frakcyjny CO2 jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim może być wykonany u osób dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Po konsultacji z lekarzem i wykluczeniu przeciwwskazań do laseroterapii mogą zostać zakwalifikowane także dzieci oraz młodzież.
Zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest zalecany osobom z zauważalnymi objawami starzenia się skóry, takimi jak szarość, spadek elastyczności, przebarwienia, czy zmarszczki. Doskonale nadaje się także do usuwanie różnego rodzaju zmian skórnych, na przykład brodawek. Jeśli zmagasz się z podobnymi problemami, w pierwszej kolejności powinieneś zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Oceni on Twój stan zdrowia i zdecyduje, czy masz wskazania kwalifikujące do zastosowania zabiegu laserem CO2.
Zastosowanie i wskazania do zabiegu laserem CO2
Wskazań do lasera CO2 jest wiele. Wynika to z faktu, że jego działanie jest bardzo szerokie i wykazuje wysoką skuteczność w różnych przypadkach. Laser świetnie poradzi sobie z problemami natury estetycznej – pomoże wygładzić skórę, poprawić jej koloryt i elastyczność, jak również usunąć zmiany w postaci blizn i brodawek. Może być stosowany nawet w bardzo wrażliwych miejscach. Dlatego też zabieg doskonale sprawdzi się np. w usuwaniu brodawek z powiek.
Doskonałe efekty lasera CO2 sprawiają, że chętnie jest stosowany przez lekarzy i wybierany przez pacjentów. Poznaj najczęstsze wskazania do wykonanie zabiegu oraz efekty, jakich możesz się spodziewać.
Laserowe usuwanie brodawek z powieki
Laser frakcyjny CO2 doskonale sprawdza się nawet w tak newralgicznych i delikatnych miejscach jak powieki. Jednym ze wskazań do wykonania zabiegu w tym obszarze są brodawki wirusowe (kurzajki). Są to zmiany skórne w postaci wystających ponad powierzchnię grudek. Zwykle przyjmują niewielkie rozmiary, jednak ze względu na wrażliwą lokalizację brodawki na powiekach mogą powodować znaczny dyskomfort. Nierzadko są one bolesne, wywołują stan zapalny, a nawet trudności z zamykaniu oczu.
Metod leczenia kurzajek jest wiele, jednak jedną z najskuteczniejszych oraz najmniej inwazyjnych jest laserowe usuwanie brodawek za pomocą lasera CO2. Zabieg jest bardzo krótki – trwa około 15 minut. W tym czasie możliwe jest całkowite wyeliminowanie nieestetycznych zmian skórnych bez pozostawienia blizny. Efekty po laserze frakcyjnym są zaskakująco estetyczne. Co ważne, zabieg nie niesie ze sobą ryzyka nawrotu brodawki. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu odbywa się w pełni bezboleśnie. Laser frakcyjny CO2 na powieki jest bardzo bezpieczny. Nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji i zdecydowanej większości przypadków nie wiąże się z powikłaniami.
Laser frakcyjny na twarz
Jednym z najczęstszych zastosować lasera frakcyjnego CO2 są zabiegi odmładzające na twarz. Zgodnie z zasadą działania lasera CO2 wiązka światła powoduje mikrouszkodzenia skóry, które następnie ulegają naprawie. W procesie tym powstają nowe włókna kolagenowe, o znacznie większej sile i elastyczności. Dlatego też w efekcie cera staje się ujędrniona i wygładzona. Dzięki temu dochodzi także do redukcji zmarszczek na twarzy. Poprawia się jej owal i struktura. Cera jest lepiej odżywiona, zyskuje zdrowy koloryt i dawny blask. Należy jednak pamiętać, że ostateczne efekty lasera frakcyjnego mogą być widocznie dopiero po kilku sesjach.
Laser frakcyjny co2 na blizny
Dzięki temu, że laser frakcyjny CO2 oddziałuje nie tylko na naskórek, ale także głębsze warstwy skóry właściwej, ma wpływ na redukcję blizn. Mogą to być zmiany na twarzy (na przykład po trądziku) lub w innych partiach ciała (na przykład pourazowe, pooparzeniowe lub pooperacyjne). Laser frakcyjny CO2 na blizny wykazuje się dużą skutecznością dzięki zachodzącym pod wpływem ciepła procesom regeneracyjnym. W zależności od rozległości oraz charakteru zmian wymagają one różnej ilości przeprowadzonych zabiegów.
Laser frakcyjny na przebarwienia
Laser frakcyjny wpływa również na przebarwienia. Zabieg taki może być wykonywany zarówno na skórze twarzy, jak i w innych lokalizacjach, takich jak dekolt, czy dłonie. Przebarwienia mogą mieć między innymi charakter plam wątrobowych (potocznie nazywanych starczymi), zmian posłonecznych lub potrądzikowych. Nierówny koloryt skóry może wyglądać nieestetycznie, dlatego też laser CO2 na przebarwienia przychodzi z pomocą. Po kilku sesjach skóra staje się wygładzona, odżywiona, a plamy coraz mniej widoczne.
Laser frakcyjny co2 na rozszerzone pory
Efekty lasera frakcyjnego są zaskakujące. Zabieg ten jest skuteczny również w walce z rozszerzonymi porami skóry. Tego typu zmiany są zmorą wielu osób i wynikiem zmniejszenia elastyczności cery. W efekcie działania lasera frakcyjnego na rozszerzone pory powstają nowe włókna kolagenu i elastyny, które wpływają na zagęszczenie „siatki” tworzącej warstwy skórne. Dzięki temu dochodzi do redukcji rozszerzonych porów i widocznej poprawy jędrności cery.
Laserowe usuwanie rozstępów
Kolejnym zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2 jest usuwanie rozstępów. Zabieg jest skuteczny zarówno w przypadku zmian w fazie zapalnej (czerwone pręgi na skórze), jak i zanikowej (blade, białe pręgi). Laser CO2 może być wykorzystany w każdym miejscu naszego ciała, w którym pojawią się rozstępy. Najczęściej są to uda, pośladki, brzuch, plecy oraz ramiona. Rozstępy powstają w wyniku nadmiernego rozciągania skóry, a w konsekwencji – rozerwania włókien kolagenowych i elastynowych. Zasada działania lasera frakcyjnego polega na ich odbudowaniu, dlatego też efekty zabiegu są fantastyczne.
Laser frakcyjny – przeciwwskazania
Zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest bardzo bezpieczny i nieinwazyjny. Odbywa się bezdotykowo, z zachowaniem wszelkich zasad aseptyki, dzięki czemu ryzyko powikłań jest minimalne. Jak w każdym przypadku istnieją jednak pewne przeciwwskazania do lasera frakcyjnego. Należą do nich przede wszystkim:
- aktywna infekcja skóry w miejscu wykonywania zabiegu (bakteryjna, wirusowa lub grzybicza),
- świeża opalenizna,
- nadwrażliwość na światło,
- choroba nowotworowa,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- niewyrównana cukrzyca,
- łuszczyca,
- bielactwo,
- przyjmowanie niektórych leków (np. retinoidy, glikokortykosteroidy) lub ziół (np. nagietek, dziurawiec),
- podatność na powstawanie blizn przerostowych (tzw. bliznowców).
Przed wykonaniem zabiegu każdy jest jednak oceniany indywidualnie pod kątem ewentualnych przeciwwskazań do lasera frakcyjnego CO2. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz wykonujący procedurę.
Laser frakcyjny ablacyjny w Visum Clinic
Blizny, zmarszczki, brodawki wirusowe lub inne zmiany skórne spędzają Ci sen z powiek? Nie tylko Tobie. Jeśli zależy Ci na poprawie stanu swojej skóry, serdecznie zapraszamy do kliniki Visum Clinic w Rzeszowie. Naszą specjalnością jest szeroko pojęte leczenie okulistyczne, a także zabiegi medycyny estetycznej. Nasz zespół posiada bogate doświadczenie w zabiegach z użyciem innowacyjnego lasera frakcyjnego CO2. Jest to procedura medyczna, dlatego też zapewniamy profesjonalną opiekę lekarską na każdym etapie zabiegu. Niezwykłymi efektami działania zabiegu cieszy się już wiele kobiet i mężczyzn z całej Polski. Z chęcią pomożemy także Tobie w walce o zdrowy wygląd skóry i lepsze samopoczucie. Już dziś umów się na wizytę kwalifikacyjną do zabiegu laserem frakcyjnym w Rzeszowie. Czekamy na Ciebie!
Tak, zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest zdecydowanie bezpieczny. Jest to procedura mało inwazyjna, krótkotrwała i bezbolesna. Nie wnosi ryzyka infekcji miejsca zabiegowego, jak i innych powikłań. Czas rekonwalescencji jest krótki, a efekty bardzo korzystne. Warto jednak zaznaczyć, że laseroterapia musi być wykonywana lub nadzorowana wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowanego lekarza.
Cena zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 jest uzależniona od wskazania do jego wykonania, powierzchni skóry, a także rodzaju zastosowanego urządzenia. Może się wahać od 700 złotych w przypadku laserowego usuwania brodawek wirusowych, do kilku tysięcy w przypadku zabiegów odmładzających twarzy, skóry i dekoltu.
Laser frakcyjny CO2 ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wskazania do zabiegu obejmują między innymi: obecność blizn, rozstępów, rozszerzonych porów, zmarszczki, pęknięte naczynka, przebarwienia, brodawki wirusowe, a także oznaki starzenia się skóry. Przed każdym zabiegiem należy jednak skonsultować się z lekarzem, który wykluczy występowanie przeciwwskazań do jego wykonania.