Soczewki fakijne stosuje się w celu korekcji wady wzroku, przede wszystkim u pacjentów o wysokiej krótkowzroczności i/lub z astygmatyzmem. Metoda ta nie wymaga usuwania soczewki własnej pacjenta. Sprawdź artykuł, by dowiedzieć się, czy soczewki fakijne są bezpieczne.
Najważniejsze wnioski:
- Soczewki fakijne to skuteczna metoda korekcji astygmatyzmu i wysokich wad wzroku
- Wszczepienie soczewek fakijnych jest możliwe u pacjentów niekwalifikujących się do laserowej korekcji wad wzroku
- Wszczepienie soczewek fakijnych jest bezpieczne, pod warunkiem przeprowadzenia przed zabiegiem kwalifikacji okulistycznej
- Ryzyko powikłań po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych można zmniejszyć poprzez ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza w okresie rekonwalescencji
- Ryzyko powikłań po wszczepieniu soczewki fakijnej jest znacznie niższe w klinikach okulistycznych o wieloletnim doświadczeniu, dysponujących nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą specjalistów
Czym są soczewki fakijne?
Soczewki fakijne to nowoczesne rozwiązanie chirurgii refrakcyjnej, stosowane w celu korekcji wady wzroku, przede wszystkim u pacjentów o wysokiej krótkowzroczności i/lub z astygmatyzmem. Metoda ta stanowi alternatywę dla laserowej korekcji wad refrakcyjnych wzroku.
Soczewki fakijne są zbudowane z mieszanki biokompatybilnego collameru oraz kolagenu. Po wszczepieniu współgrają one z naturalną soczewką wewnątrzgałkową, niwelując efekty zaburzonego mechanizmu refrakcji. Rodzaje soczewek fakijnych lekarz dobiera w zależności od Twojej wady wzroku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o soczewkach fakijnych, sprawdź artykuł: Czym są soczewki fakijne?
Rodzaje soczewek
Soczewki fakijne dzielą się na:
- soczewki tylnokomorowe (umieszczane w tylnej komorze oka, za tęczówką);
- soczewki przedniokomorowe (umieszczane w komorze przedniej oka, pomiędzy rogówką a tęczówką).
Dodatkowo wyróżnia się soczewki fakijne:
- niezwijalne (wykonane ze sztywnego materiału – polimetylometakrylanu (PMMA));
- zwijalne (wykonane z elastycznego i zwijalnego materiału – silikonu);
- sferyczne (korygujące krótkowzroczność i nadwzroczność);
- toryczne (korygujące astygmatyzm, krótkowzroczność i nadwzroczność).
Soczewki fakijne są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, a ich parametry są szczegółowo ustalane podczas kwalifikacji do ich wszczepienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach soczewek fakijnych, sprawdź artykuł: Rodzaje Soczewek Fakijnych.
Dla kogo są soczewki fakijne?
Soczewki fakijne stosuje się u pacjentów o wysokiej krótkowzroczności lub z astygmatyzmem, a także osób niekwalifikujących się do zabiegu laserowego.
Możesz być kandydatem do chirurgicznego wszczepienia soczewki fakijnej, jeśli:
- chcesz cieszyć się dobrym wzrokiem każdego dnia, bez noszenia okularów lub soczewek kontaktowych;
- masz bardzo wysoką wadę wzroku lub zbyt cienką rogówkę, przez co nie kwalifikujesz się do zabiegu laserowego;
- stwierdzono u Ciebie dalekowzroczność od +0,5 do +10D lub krótkowzroczność od -0,5 do -20D i/lub astygmatyzmem do 6D.
Soczewki fakijne – wady i zalety
Soczewki fakijne mają wiele zalet, jednak, tak jak każda inna interwencja medyczna, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przed podjęciem decyzji o zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych zapoznaj się z jego konsekwencjami.
Zalety soczewek fakijnych
Soczewki fakijne są zbudowane z biokompatybilnego collameru zawierającego dodatek kolagenu, dzięki czemu ich obecność na oku nie jest odczuwalna.
Inne zalety soczewek fakijnych to także:
- krótki okres rekonwalescencji po zabiegu (około 4 tygodni);
- łatwość i wygoda w codziennym użytkowaniu – w przeciwieństwie do soczewek kontaktowych soczewek fakijnych nie trzeba wymieniać ani codziennie zakładać i zdejmować;
- możliwość przeprowadzenia korekcji wady wzroku u osób, które nie kwalifikują się do korekcji laserowej (np. z cienką rogówką i/lub wysoką wadą wzroku);
- możliwość zastosowania soczewek fakijnych z filtrem UV, chroniących oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB;
- odwracalny charakter zabiegu – soczewki fakijne możesz usunąć w dowolnej chwili;
- szybki efekt w postaci wyraźniejszego widzenia (zauważysz poprawę natychmiast po przeprowadzeniu zabiegu);
- szybki zabieg (w sali operacyjnej spędzisz kilkanaście minut);
- wykonanie soczewek indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie kwalifikacji do zabiegu;
- wysoka trwałość soczewek fakijnych (nawet do 50 lat).
Wady soczewek fakijnych
Procedura wszczepienia soczewek fakijnych zyskała na popularności dzięki licznym zaletom, rozwiązanie to nie jest jednak dobre dla każdego. Nie kwalifikujesz się do wszczepienia soczewki fakijnej, jeśli:
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią;
- jesteś w wieku poniżej 21 roku życia;
- stwierdzono u Ciebie schorzenie, które może wpływać negatywnie na gojenie się ran, np. cukrzycę;
- uprawiasz na co dzień sporty o wysokim ryzyku urazu oka;
- w ciągu ostatnich 6-12 miesięcy zmieniła Ci się wada wzroku i konieczne było dobranie na nowo okularów lub soczewek kontaktowych.
Warto wiedzieć: Jeśli masz powyżej 45 lat, wskazania do implantacji soczewki fakjinej będą rozpatrywane indywidualnie, ze względu na postępującą fizjologiczną starczowzroczność. Sprawdź: Leczenie starczowzroczności: Laserowa korekcja wzroku vs. wymiana soczewki w oku.
Soczewki fakijne – skutki uboczne
Tak jak każda interwencja medyczna, także wszczepienie soczewek fakijnych może się wiązać z pewnymi skutkami ubocznymi. Dlatego przed zabiegiem wszczepienia soczewek fakijnych zostaniesz poddany szczegółowym badaniom okulistycznym, takim jak np. badanie dna oka, badanie wad wzroku oraz pomiar ciśnienia śródgałkowego.
Lekarz poinformuje Cię również o możliwych po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych skutkach ubocznych, takich jak:
- ból lub uczucie dyskomfortu w oku;
- efekt halo po wszczepieniu soczewki;
- zmiany w refrakcji oka;
- zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe.
W przypadku soczewek fakijnych skutki uboczne zazwyczaj mają przejściowy charakter i można nimi zarządzać przy pomocy odpowiednich, zaleconych przez lekarza metod.
Ból lub uczucie dyskomfortu w oku
Ból lub uczucie dyskomfortu w oku jest naturalnym skutkiem ubocznym większości zabiegów chirurgicznych wykonywanych w obrębie oczu. Może wystąpić także po wszczepieniu soczewek fakijnych – ze względu na ingerencję w struktury oka. Większość pacjentów doświadcza nieznacznego dyskomfortu w pierwszych dniach po zabiegu, objaw ten ustępuje samoistnie.
Jeśli w okresie rekonwalescencji po wszczepieniu soczewki ból lub uczucie dyskomfortu w oku są uporczywe, unikaj nadmiernego wysiłku oczu. Możesz również zapytać lekarza o polecane środki przeciwbólowe.
Efekt halo po wszczepieniu soczewki
Efekt halo, czyli występowanie jasnych okręgów lub poświaty wokół źródeł światła, może wynikać z niewłaściwego dobrania lub ustawienia soczewki fakijnej w oku. Efekt halo po wszczepieniu soczewki może być obserwowany w pierwszych tygodniach po zabiegu, jest on szczególnie dokuczliwy podczas prowadzenia samochodu w nocy. Do czasu ustąpienia złego widzenia po wszczepieniu soczewki noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zadecydować o ponownym przeprowadzeniu zabiegu.
Zmiany w refrakcji oka
Po wszczepieniu soczewek fakijnych mogą wystąpić zmiany w refrakcji oka, takie jak astygmatyzm lub niedowidzenie. Zjawisko to jest rzadkie, przyczyną złego widzenia po wszczepieniu soczewki może być niewłaściwe dopasowanie soczewki do gałki ocznej. By temu zaradzić, wskazane jest wykonywanie regularnych kontroli wzroku. Jeśli problem w postaci złego widzenia po wszczepieniu soczewki fakijnej cały czas występuje, lekarz może zalecić ponowne przeprowadzenie zabiegu.
Zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe
Po wszczepieniu soczewki fakijnej może dojść do podwyższenia ciśnienia w oku, ale stan ten, najczęściej opanowywany w ciągu krótkiego czasu po operacji. W wyjątkowych sytuacjach jeśli nie jest odpowiednio leczony, może prowadzić do poważniejszych komplikacji, takich jak jaskra, uszkodzenie nerwu wzrokowego czy nawet utrata wzroku. Wczesne wykrycie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego możliwe jest dzięki regularnemu monitorowania ciśnienia wewnątrzgałkowego w gabinecie okulistycznym. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, lekarz zaleci dodatkowo stosowanie leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Soczewki fakijne – powikłania związane z zabiegiem
Jak każdy zabieg, również wszczepienie soczewek fakijnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań, takich jak np.:
- infekcja oka po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych;
- nawracający stan zapalny po wszczepieniu soczewek fakijnych;
- obrzęk rogówki (nagromadzenie płynu w rogówce oka);
- odwarstwienie siatkówki (oddzielenie się warstwy nerwowo-czuciowa siatkówki od warstwy barwnikowej);
- utrata komórek śródbłonka rogówki (zmętnienie rogówki);
- zaćma (zmętnienie soczewki).
Po prawidłowo wykonanym zabiegu wszczepienie soczewek fakijnych powikłania są bardzo rzadkie. Ryzyko ich wystąpienia zmniejszysz poprzez przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza w okresie rekonwalescencji. Odsetek powikłań po wszczepieniu soczewki fakijnej jest dużo niższy w ośrodkach okulistycznych dysponujących nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą specjalistów, takich jak nasza klinika okulistyczna w Rzeszowie – Visum Clinic. W Visum Clinic możesz liczyć na odpowiednią kwalifikację okulistyczną przed zabiegiem, gwarantujemy również wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu operacji na oku. Aby uzyskać szczegółowe informacje na dostępnych zabiegów, odwiedź stronę: Cennik zabiegów okulistycznych.
Rekonwalescencja po wszczepieniu soczewki
Rekonwalescencja po wszczepieniu soczewki fakijnej jest szybka – pacjent może udać się do domu już w dniu wykonania zabiegu. Następnie należy przez 4-6 tygodni bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
W okresie rekonwalescencji po wszczepieniu soczewek fakijnych:
- korzystaj z okularów przeciwsłonecznych;
- nie pocieraj oczu;
- stosuj przepisane leki;
- uczęszczaj na wyznaczone przez lekarza okulistę wizyty kontrolne;
- unikaj gwałtownego schylania się;
- unikaj kontaktu oczu z wodą (w tym również wizyt na basenie czy w saunie);
- zrezygnuj z intensywnej aktywności fizycznej (w tym również dźwigania ciężkich zakupów).
Soczewki fakijne – opinie pacjentów
Jeśli po analizie skuteczności zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych, wad i zalet tej metody oraz możliwych skutków ubocznych i powikłań nadal zastanawiasz się, co lepsze, soczewki fakijne czy laser, poznaj zdanie osób, które zdecydowały się na wszczepienie soczewki fakijnej. Opinie pacjentów o soczewkach fakijnych pomogą Ci w podjęciu decyzji, czy to dobry zabieg dla Ciebie.
Podsumowanie
Soczewki fakijne stanowią skuteczną i bezpieczną alternatywę dla laserowej korekcji wad refrakcyjnych wzroku. W klinice okulistycznej Visum Clinic w Rzeszowie dysponujemy nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą specjalistów. Przed wszczepieniem soczewek fakijnych przeprowadzamy staranną kwalifikację okulistyczną, następnie dopasowujemy soczewki fakijne indywidualnie dla każdego pacjenta. U nas dobierzesz soczewki fakijne przedniokomorowe lub tylnokomorowe, w tym również modele z filtrem UV, chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu oraz rezerwacji wizyty w Visum Clinic.
Najczęstsze komplikacje po wszczepieniu soczewek fakijnych to podwyższone ciśnienie śródgałkowe. W rzadkich przypadkach zdarza się także, że u pacjenta po zabiegu dochodzi do: odwarstwienia siatkówki, utraty komórek śródbłonka rogówki i zmętnienia rogówki lub rozwoju zaćmy (zmętnienia soczewki).
W bardzo rzadkich przypadkach soczewki fakijne mogą powodować wzrost ciśnienia w oku, co z kolei, jeśli nie jest leczone, może skutkować powikłaniem w postaci rozwoju zaćmy. Możesz temu zapobiec poprzez regularne monitorowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego w gabinecie okulistycznym oraz, jeśli lekarz tak zaleci, stosowanie leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Sam w sobie zabieg wszczepienia soczewek fakijnych nie jest niebezpieczny dla kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią. Procedura ta jest jednak przeciwwskazana ze względu na inne ryzyka, np. związane ze stosowaniem leków po operacji, które mogą przenikać do mleka matki. W okresie rekonwalescencji po zabiegu mogą również wystąpić skutki uboczne utrudniające regularne karmienie piersią, takie jak np. zaburzenia widzenia.
Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych jest zalecany w okresie stabilizacji wady wzroku, tj. od około 21. do 45. roku życia. U osób w wieku powyżej 45 lat wskazania do przeprowadzenia zabiegu rozpatrywane są indywidualnie.
Soczewki fakijne mogą wytrzymać nawet 50 lat. Wraz z upływem lat warto uczęszczać regularnie do lekarza okulisty – jeśli zaistnieje taka konieczność, lekarz może zalecić wymianę soczewek fakijnych na inny model lub ich całkowite usunięcie.