Trabekulektomia oka – operacja na jaskrę

Trabekulektomia

Nieleczona jaskra prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i co za tym idzie, pogorszenia wzroku lub nawet jego utraty. Operacja na jaskrę może temu zapobiec. Na czym polega trabekulektomia? Czy leczenie jaskry w ten sposób jest skuteczne? Jakie są możliwe powikłania i zalecenia po zabiegu? Przeczytaj artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Trabekulektomia – na czym polega?

Trabekulektomia to zabieg laserowy stosowany w leczeniu jaskry. Metoda pozwala na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjenta. Trabekulektomia oka jest nieinwazyjna, bezpieczna i skuteczna wobec różnych postaci jaskry, nie jest jednak wykorzystywana przy każdym typie choroby. Sprawdź, kiedy można zastosować tą metodę.

Trabekulektomia a inne sposoby leczenia jaskry

Laserowe leczenie jaskry przy pomocy trabekulektomii to jedna z wielu metod walki z tą chorobą. Inne sposoby leczenia jaskry to także: 

  • irydoplastyka – to zabieg na jaskrę z wąskim kątem przesączania, polegający na spłaszczeniu tęczówki przy pomocy lasera i odciągnięciu jej tak, aby umożliwić odpływ cieczy wodnistej z oka;
  • kontrolowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przy pomocy leków;
  • trabekuloplastyka argonowa (ang. Argon laser trabeculoplasty, ALT) oraz trabekuloplastyka selektywna (ang. Selective laser trabeculoplasty, SLT). W metodzie ALT wiązka lasera jest bardziej skupiona, ale za to wysokoenergetyczna. Tymczasem druga z wymienionych technik korzysta z niskiej energii lasera SLT;
  • wszczepienie sztucznej soczewki – wstawienie płaskiej soczewki prowadzi do rozciągnięcia przestrzeni międzybeleczkowych i poszerzenia kąta przesączania;
  • wykonanie sztucznego odpływu w formie przetoki lub z zastosowaniem drenażu filtrującego – ta metoda leczenia jaskry jest stosowana u pacjentów z trwale zarośniętą szczeliną kąta przesączania. 

W przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania podstawową techniką jest irydotomia laserowa. 

Dla kogo wskazana jest trabekulektomia?

Nie każdy pacjent z jaskrą zostanie zakwalifikowany do przeprowadzenia trabekulektomii. Wskazania do leczenia jaskry laserem obejmują: 

  • obecność wysokich wahań dobowych ciśnienia wewnątrzgałkowego;
  • wznowienie choroby po przebytej farmakoterapii  
  • zła tolerancja metod farmakologicznych.

Trabekulektomii oka nie wykonuje się natomiast u pacjentów z przeciwwskazaniami. 

Przeciwwskazania do trabekulektomii

Kiedy nie może być wykonana trabekulektomia? Przeciwwskazaniem są: 

  • oczopląs; 
  • zbyt młody wiek. (Trabekulektomia zazwyczaj wykonywana jest u dzieci starszych niż 3 rok życia)

Sprawdź, na czym polegają przygotowania do laserowego leczenia jaskry.

Jak przygotować się do trabekulektomii?

Leczenie przy pomocy kapsulotomii nie wymaga z Twojej strony skomplikowanych przygotowań. Musisz zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną, podczas której lekarz wyjaśni, na czym polega zabieg na jaskrę, omówi ewentualne powikłania oraz oceni, czy nie masz przeciwwskazań do tej konkretnej metody leczenia jaskry u dzieci i dorosłych. 

W dniu wykonania trabekulektomii wskazania obejmują: 

  • nie wykonywanie makijażu oczu; 
  • przyjęcie wszystkich leków, które są stosowane na stałe; 
  • zrezygnowanie z zakładania soczewek kontaktowych; 
  • zorganizowanie pomocy w odwiezieniu do domu po laserowym zabiegu na jaskrę.

Jak przebiega operacja na jaskrę?

Leczenie jaskry metodą trabekulektomii oka wykorzystuje wiązkę lasera, aby utworzyć przetoki (tzw. pęcherzyki filtracyjne) w tkankach oka i w ten sposób poprawić drenaż cieczy wodnistej. Zabieg na jaskrę zwykle trwa około 20 minut. Jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Oto, jak przebiega laserowe leczenie jaskry metodą trabekulektomii: 

  • po przeprowadzeniu wizyty kwalifikacyjnej lekarz wprowadzi do Twojego oka krople znieczulające; 
  • gdy krople zaczną działać, lekarz umieści na oku specjalną soczewkę, która umożliwia precyzyjne sterowanie wiązką laserową. Następnie użyje specjalnego mikroskopu i poprowadzi laser tak, aby dokonać niewielkich oparzeń w tkance oka i utworzyć nową drogą odpływu cieczy wodnistej; 
  • pod koniec zabiegu lekarz ponownie wprowadzi do Twojego oka krople, tym razem, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia w oku; 
  • po zabiegu lekarz przekaże Ci informację na temat spodziewanych efektów trabekulektomii, zaleceń po zabiegu oraz ewentualnych powikłaniach.

Trabekulektomia oka – czy efekty są stałe?

W niektórych przypadkach problemów z jaskrą nie da się rozwiązać przy pomocy samego tylko zabiegu trabekulektomii. Skuteczność tej metody jest wysoka dopiero wtedy, gdy zabieg jest przeprowadzany po raz kolejny lub pacjent stosuje dodatkowo przeznaczone do leczenia jaskry leki. Ogólnie przyjmuje się, że efekty zabiegu na jaskrę utrzymują się od roku do 5 lat, dlatego pacjent po trabekulektomii oka powinien uczęszczać na kontrolne wizyty okulistyczne. Kontrole te mają na celu także ocenę ryzyka powikłań zabiegu.  

Powikłania po trabekulektomii – jak zapobiec?

Po wykonanej trabekulektomii powikłania są możliwe tak samo jak w przypadku każdej innej metody leczenia jaskry. Do powikłań wczesnych zaliczają się: 

  • krwotok do przestrzeni nadnaczyniówkowej; 
  • nadmierne obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego;
  • nieszczelność rany pooperacyjnej;
  • obecność krwi w przedniej komorze oka;
  • opadnięcie powieki;
  • otorbienie pęcherzyka filtracyjnego;
  • spłycenie komory przedniej oka;
  • surowicze odłączenie naczyniówki.

Natomiast wśród skutków trabekulektomii, powikłań późnych, wymienia się między innymi: 

  • nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego; 
  • późną nieszczelność pęcherzyka filtracyjnego;
  • późne otorbienie pęcherzyka filtracyjnego;
  • późne pooperacyjne odłączenie naczyniówki;
  • utratę widzenia;
  • zaćmę;
  • zakażenie pęcherzyka filtracyjnego.

Częstotliwość występowania powikłań po trabekulektomii jest zróżnicowana. Przykładowo, krwawienie do komory przedniej oka może wystąpić w 8% przypadków, tymczasem do rozwoju przewlekłego obniżonego ciśnienia wewnątrzgałkowego może dojść u 1-32% pacjentów, w zależności od zastosowanej techniki. 

Powikłaniom laserowej operacji na jaskrę możesz zapobiec poprzez stosowanie się do zaleceń lekarza przed i po zabiegu. W szczególności we wczesnym okresie obserwacji po wykonanej trabekulektomii pacjent powinien pozostawać pod stałą kontrolą lekarza chirurga. 

Zalecenia po zabiegu na jaskrę

Gdy została wykonana trabekulektomia, rekonwalescencja nie trwa długo. Po zabiegu na jaskrę lekarz skontroluje ciśnienie wewnątrzgałkowe, następnie nałoży na Twoje oko opatrunek. Jeśli wszystko jest w porządku, jeszcze tego samego dnia możesz wrócić do domu. 

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się zwykle dzień po laserowej operacji na jaskrę. Podczas niej otrzymasz wskazówki odnośnie stosowania leków, które przyspieszą powrót do zdrowia. Zostaniesz także poinformowany o kolejnych wizytach kontrolnych. Poza udziałem w wizytach kontrolnych po laserowym leczeniu jaskry musisz także na jakiś czas ograniczyć aktywność i zrezygnować z niektórych rodzajów wysiłku fizycznego, aby nie narażać gałki ocznej na urazy. 

Gdzie wykonać trabekulektomię i ile to kosztuje?

Zabieg na jaskrę metodą trabekulektomii odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie okulistycznym. Możesz go wykonać na NFZ, co może wiązać  się  z długim czasem oczekiwania, ale wtedy nie musisz ponosić kosztów operacji jaskry. 

Cena trabekulektomii oka, wykonywanej prywatnie. Szczegóły dotyczące ceny trabekulektomi znajdziesz w zakładce cennik.   Zaletą prywatnej wizyty są szybkie terminy, dzięki czemu uzyskasz pomoc, zanim wskutek postępu choroby dojdzie u Ciebie do nieodwracalnych uszkodzeń narządu wzroku.

Podsumowanie 

Trabekulektomia oka to zabieg laserowy, wykorzystywany w leczeniu jaskry. Metoda ta polega na utworzeniu przetoki w tkankach oka, dzięki której drenaż cieczy wodnistej ulega poprawie i dochodzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Laserowe leczenie jaskry nie poprawia widzenia, ale dzięki tej metodzie udaje się zahamować postęp choroby i co za tym idzie, uchronić pacjenta przed utratą wzroku. Zabieg na jaskrę powinien być przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów oraz z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu medycznego. Takie warunki zapewniamy w naszej klinice okulistycznej Visum Clinic w Rzeszowie. Serdecznie zachęcamy do kontaktu oraz rezerwacji wizyty w Visum Clinic, nawet jeśli nie masz objawów jaskry. Systematyczne badania kontrolne pozwalają na wykrycie tej choroby oczu zawczasu, kiedy jeszcze można zapobiec jej powikłaniom. Nie czekaj, zadbaj o swój wzrok z Visum Clinic!

Trabekulektomia to jedna z metod laserowego leczenia jaskry. Zabieg na jaskrę polega na wykorzystaniu wiązki laserowej do utworzenia przetoki w tkankach oka, co pozwala na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jaskra to grupa chorób związana z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, czego konsekwencją jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego, prowadzące do utraty wzroku. Ryzyko wystąpienia jaskry zwiększają: cukrzyca, rodzinna historia jaskry oraz starszy wiek.

Zabieg na jaskrę z wykorzystaniem metody trabekulektomii oka zwykle trwa około 20 minut. Laserowe leczenie jaskry przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym. 

Zabieg trabekulektomii oka jest bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas leczenia jaskry laserem możesz odczuwać dyskomfort w związku z umieszczeniem na oku specjalnej soczewki niezbędnej do prawidłowego skierowania wiązki laserowej.

Każdy zabieg może się wiązać z komplikacjami, także trabekulektomia. Powikłaniom można zapobiec poprzez wykonanie zabiegu na jaskrę w renomowanym gabinecie okulistycznym. Bardzo istotne jest również, aby po wykonanym zabiegu stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Zabieg na jaskrę możesz wykonać w ramach NFZ lub prywatnie. W przypadku prywatnie wykonanego laserowego leczenia jaskry cena wynosi od 3500 złotych wzwyż, w zależności od placówki.