Kapsulotomia laserowa – co to jest, na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Zaćma wtórna, czyli najczęstsze powikłanie operacji zaćmy, może się rozwinąć nawet u połowy pacjentów w ciągu 5 lat po wykonanym zabiegu. Na szczęście problemom z widzeniem można zapobiec – w tym celu wykonuje się kapsulotomię laserem YAG. Na czym polega ten zabieg? Jak się do niego przygotować? Czy kapsulotomia jest bezpieczna? Przeczytaj artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Co to jest kapsulotomia?

Kapsulotomia laserowa (inaczej kapsulotomia oka lub kapsulotomia laserem YAG) to zabieg wykorzystywany w leczeniu zaćmy wtórnej. Do wykonania tego zabiegu zakwalifikuje Cię lekarz specjalista w dziedzinie okulistyki.

Kapsulotomia tylna

Zabieg kapsulotomii jest również nazywany kapsulotomią tylną. Pojęcie to nawiązuje do tego, iż wtórna zaćma rozwija się w obrębie tylnej torebki soczewki oka. Rzadziej dochodzi do powstawania zmętnień w obrębie torebki przedniej.

Kiedy lekarz może zlecić kapsulotomię?

Wskazaniem do wykonania zabiegu kapsulotomii jest zaćma wtórna, czyli powikłanie operacji usunięcia zaćmy. 

Objawy wtórnej zaćmy obejmują: 

  • niewyraźne widzenie, opisywane przez pacjentów jako zamglone; 
  • podwójne widzenie;
  • podwyższoną wrażliwość na światło oraz nagłe zmiany oświetlenia.

Do zmętnienia tylnej torebki soczewki oka i w rezultacie, zauważalnego pogorszenia widzenia dochodzi u nawet połowy pacjentów po wszczepieniu sztucznej soczewki.

Ryzyko rozwoju wtórnej zaćmy wzrasta u osób z: cukrzycą, krótkowzrocznością, stanami zapalnymi narządu wzroku oraz po przebytych urazach gałki ocznej. Powikłanie to nie wynika z błędu lekarza, lecz zwiększonej skłonności do proliferacji (namnażania się) komórek nabłonkowych u wymienionych grup pacjentów.

Kapsulotomia – na czym polega zabieg?

Zabieg kapsulotomii polega na wykonaniu laserem YAG niewielkiego przecięcia w zmienionej chorobowo tylnej torebce soczewki. Wykonanie otworów w tym miejscu poprawia przepływ światła i co za tym idzie, także widzenie.

Jak wygląda zabieg kapsulotomii?

Zabieg kapsulotomii oka odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie okulistycznym. Kapsulotomia laserowa nie wymaga długotrwałego pobytu w placówce medycznej ani hospitalizacji.

Przebieg zabiegu kapsulotomii laserowej jest następujący:

  • przed zabiegiem lekarz wprowadzi do Twojego oka krople znieczulające oraz rozszerzające źrenice; 
  • na czas zabiegu należy przyjąć pozycję siedzącą;
  • na powierzchni Twojego oka zostanie umieszczona specjalna soczewka kontaktowa, która będzie precyzyjnie kierować promienie laserowe w zmienione chorobowo miejsce; 
  • lekarz użyje lasera YAG, aby wykonać niewielki otwór w tylnej torebce soczewki. 

Ile trwa zabieg kapsulotomii?

Sam zabieg kapsulotomii trwa od kilku do kilkunastu minut. Twoja wizyta w gabinecie okulistycznym może być jednak dłuższa, ze względu na różne formalności, w tym np. podpisanie zgody na zabieg. Przed kapsulotomią konieczne jest przygotowanie pacjenta do zabiegu poprzez podanie kropli znieczulających i rozszerzających źrenicę oraz wykonanie kontrolnego pomiaru ciśnienia w oku, a po kapsulotomii oka lekarz musi ponownie skontrolować stan zdrowia. Tym samym cała wizyta w gabinecie okulistycznym może zająć około 45-60 minut.

Kiedy widoczne są efekty zabiegu na zaćmę wtórną?

Laserowe usuwanie zaćmy wtórnej jest skuteczne i wyraźnie poprawia widzenie. Rezultaty zabiegu kapsulotomii odczujesz już po około 24 godzinach od jego wykonania. 

Jak przygotować się do zabiegu kapsulotomii?

Kapsulotomia laserowa nie wymaga skomplikowanych przygotowań ze strony pacjenta. W przypadku kobiet zalecane jest, aby w dniu zabiegu nie wykonywać makijażu oczu.

Przed zabiegiem na zaćmę wtórną w gabinecie okulistycznym wykonywane są: 

  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego; 
  • badanie ostrości wzroku; 
  • ogólne badanie okulistyczne. 

Bezpośrednio przed kapsulotomią laserową konieczne jest zakroplenie oczu pacjenta preparatem, który rozszerza źrenice, co może powodować nieprzyjemne odczucia. Wykonywane jest także miejscowe znieczulenie gałki ocznej. 

Jeśli chodzi o koszty wykonania kapsulotomii laserowej, cena zależy od tego, czy zabieg jest wykonywany na NFZ, czy prywatnie. Szczegółowy zakres cenowy zabiegów znajdziesz na w zakładce cennik

Czy kapsulotomia jest bezpieczna?

Zabieg kapsulotomii laserowej jest bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. W czasie jego trwania pacjent usłyszysz jedynie sygnały dźwiękowe wydawane przez aparaturę okulistyczną, natomiast nie musisz się obawiać innego rodzaju dyskomfortu. 

Kapsulotomia – skutki uboczne i powikłania

Jak każda procedura medyczna, także kapsulotomia laserowa może powodować niepożądane skutki uboczne oraz wiązać się z powikłaniami. 

Należą do nich:

  • obrzęk plamki żółtej lub rogówki – nagromadzenie płynu w centralnym punkcie siatkówki lub w zrębie rogówki jest niegroźne, ale może wymagać zastosowania steroidowych kropli do oczu;
  • odwarstwienie siatkówki – ryzyko wystąpienia tego powikłania jest większe u osób z dużą krótkowzrocznością. Stan ten można poznać po błyskach światła w polu widzenia, mroczkach przed oczami, pogorszeniu ostrości wzroku oraz ubytkach w polu widzenia. Jeśli podejrzewasz, że rozwinęło się u Ciebie to powikłanie, wskazana jest pilna konsultacja u lekarza okulisty, ponieważ odwarstwienie siatkówki może prowadzić do utraty widzenia; 
  • przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej – do wystąpienia tego powikłania dochodzi najczęściej wskutek urazu mechanicznego. Objawem może być nieostre bądź podwójne widzenie;
  • zapalenie błony naczyniowej oka – o wystąpieniu tego powikłania zabiegu kapsulotomii mogą świadczyć objawy, takie jak np. łzawienie, mroczki przed oczami, pogorszenie ostrości widzenia, światłowstręt czy też zaczerwienienie oka. Stan zapalny w obrębie błony naczyniowej oka może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia, dlatego jeśli po wykonanym zabiegu zauważasz niepokojące objawy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem;
  • zwiększone ciśnienie wewnątrz oka – ryzyko wystąpienia tego powikłania jest większe u osób cierpiących na jaskrę. Objawy obejmują: bóle głowy lub oka, mroczki, a także ograniczone pole widzenia. W sytuacji rozpoznania zwiększonego ciśnienia wewnątrz oka wymagane jest leczenie farmakologiczne. 

Ryzyko wystąpienia powikłań po kapsulotomii tylnej jest niewielkie. W przypadku obrzęku plamki wynosi około 1%, tymczasem szacowane ryzyko wystąpienia odwarstwienia siatkówki po kapsulotomii laserowej wynosi 2%. Najczęstszym powikłaniem po kapsulotomii jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (27%). Objawu nie należy bagatelizować, ponieważ może on doprowadzić do rozwoju jaskry. Z tego powodu lekarze okuliści zalecają kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego po kapsulotomii.

Uwaga: W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów po zabiegu kapsulotomii zgłoś się pilnie do lekarza. 

Męty w oku po kapsulotomii

Męty w oku po kapsulotomii, które utrzymują się przez dłuższy czas po wykonaniu zabiegu, mogą wskazywać na rozwój powikłań takich jak np. odwarstwienie siatkówki czy też zapalenie błony naczyniowej oka. W sytuacji zaobserwowania takiego objawu niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Widzenie za mgłą po kapsulotomii

Po zabiegu kapsulotomii czytanie oraz pisanie może być znacznie utrudnione, ze względu na utrzymujące się działanie kropli rozszerzających źrenice. Jeśli widzenie za mgłą po kapsulotomii utrzymuje się dłużej, może to wskazywać na powikłania, np. odwarstwienie siatkówki, przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej, zapalenie błony naczyniowej oka lub zwiększone ciśnienie wewnątrz oka. Takich objawów nie należy bagatelizować, jeśli je zauważasz, pilnie zgłoś się do lekarza okulisty.

Zalecenia po zabiegu laserowym kapsulotomii 

Gdy została wykonana kapsulotomia, rekonwalescencja nie trwa długo. Tuż po przeprowadzeniu zabiegu lekarz sprawdza stan oka, przeprowadza także kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego. Lekarze zalecają, aby pacjent nie prowadził od razu samochodu, ze względu na utrzymujące się działanie kropli rozszerzających źrenice.

Gdy została wykonana kapsulotomia, zalecenia po zabiegu laserowym mogą obejmować także: 

  • stosowanie przepisanych przez lekarza kropli o działaniu przeciwzapalnym; 
  • unikanie dotykania oka; 
  • unikanie ekspozycji na słońce oraz silny wiatr (np. poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych);
  • unikanie makijażu oka w przypadku kobiet;
  • unikanie wysiłku fizycznego w pierwszych dniach po zabiegu;
  • zachowanie ostrożności podczas mycia twarzy lub włosów.

Jeśli chodzi o L4 po kapsulotomii, zwolnienie lekarskie może być wypisane na okres kilku dni, w zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz charakteru wykonywanej pracy.

Kiedy zabieg kapsulotomii jest przeciwwskazany?

Przeciwwskazaniem do wykonania kapsulotomii laserowej są: 

  • choroby ogólnoustrojowe; 
  • infekcje oka – zapalenie rogówki, spojówek lub twardówki;
  • jaskra; 
  • odwarstwienie siatkówki.

W przypadku stanu zapalnego u pacjenta zabieg jest możliwy do wykonania dopiero po jego wyleczeniu.

Podsumowanie 

Kapsulotomia laserowa to zabieg wykorzystywany w leczeniu zaćmy wtórnej, czyli powikłania leczenia zaćmy, obejmującego tylną torebkę soczewki oka. Metoda ta polega na wykorzystaniu lasera YAG do wykonania niewielkiego otworu w zmienionym chorobowo miejscu, dzięki czemu poprawia się widzenie. 

Zabieg kapsulotomii oka powinien być przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów oraz z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu medycznego. Aby uniknąć powikłań po kapsulotomii, zachęcamy do wykonania kapsulotomi laserowej w naszej klinice okulistycznej Visum Clinic w Rzeszowie. Wszystkie zabiegi kapsulotomii laserowej wykonywane są pod okiem dr. Mariusza Spyra, lekarza z 25-letnim doświadczeniem. Oferujemy profesjonalne oraz bezpieczne zabiegi w dziedzinie okulistyki i medycyny estetycznej. Wyróżnia nas innowacyjny stosunek do leczenia oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy do kontaktu oraz rezerwacji wizyty w Visum Clinic

Kapsulotomia oka to zabieg laserowy, polegający na wykonaniu niewielkich nacięć na tylnej torebce soczewki oka. Wskazaniem do wykonania zabiegu kapsulotomii jest zaćma wtórna.

Zaćma wtórna stanowi powikłanie operacji usunięcia zaćmy. Objawy zaćmy wtórnej obejmują: niewyraźne widzenie, podwójne widzenie oraz podwyższoną wrażliwość na światło i zmiany oświetlenia. Do rozwoju tego powikłania może dojść nawet u połowy pacjentów po przebytym zabiegu.

Ryzyko wystąpienia wtórnej zaćmy zwiększają: choroby metaboliczne (np. cukrzyca), jaskra, krótkowzroczność oraz stany zapalne i urazy w obrębie gałki ocznej. Jeżeli zmagasz się z którąś z tych dolegliwości, zwróć szczególną uwagę na potencjalne objawy zaćmy wtórnej i po ich zauważeniu udaj się niezwłocznie do lekarza.

Zaćma wtórna nie stanowi nagłego i bezpośredniego zagrożenia życia. Choroba ta jednak jest niebezpieczna, ponieważ powstałych zaburzeń w widzeniu nie da się skorygować poprzez okulary czy soczewki kontaktowe, na wtórną zaćmę nie pomoże także leczenie farmakologiczne. Jeśli wystąpiła u Ciebie zaćma wtórna, jedynie zabieg kapsulotomii laserowej pozwoli na odzyskanie prawidłowego widzenia i powrót do wykonywania codziennych czynności.

Zabieg kapsulotomii tylnej wykorzystuje laser YAG, ten sam sprzęt, z którego korzysta się podczas irydotomii (zabiegu mającego na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej). Procedura polega na wykonaniu niewielkiego otworu w zmienionej chorobowo tylnej torebce soczewki oka. Cały zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Kapsulotomia laserowa YAG jest bezpiecznym zabiegiem. Dzięki zastosowaniu specjalnej soczewki wiązka laserowa jest bardzo precyzyjnie kierowana na zmienione chorobowo miejsce.

Każdy zabieg może się wiązać ze skutkami ubocznymi, także kapsulotomia tylna. Powikłania mogą obejmować: obrzęk plamki żółtej lub rogówki, odwarstwienie siatkówki, przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej, zapalenie błony naczyniowej oka oraz zwiększone ciśnienie wewnątrz oka. .

Kapsulotomia laserowa nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta.  W dniu zabiegu nie należy wykonywać makijażu oczu. Natomiast podczas wizyty w gabinecie okulistycznym lekarz wykonuje badanie okulistyczne oraz zakrapla i znieczula oczy pacjenta przy pomocy preparatów podawanych w formie kropli.

Bezpośrednio po zabiegu kapsulotomii wskazana jest ocena stanu oka oraz kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego. Następnie pacjent powinien wrócić do domu w okularach przeciwsłonecznych. Niewskazane jest, aby od razu po zabiegu prowadzić samochód. W ciągu pierwszych dni po wykonanej kapsulotomii tylnej pacjent powinien przebywać na L4 oraz unikać wysiłku fizycznego.

Mimo, że hospitalizacja nie jest konieczna po kapsulotomii, zwolnienie lekarskie może przysługiwać, ze względu na konieczność stosowania się do zaleceń lekarskich po wykonanym zabiegu. O czasie trwania L4 decyduje lekarz w oparciu o ocenę stanu zdrowia pacjenta.

Kapsulotomię laserową można wykonać w ramach NFZ. Prywatnie także można się zapisać na kapsulotomię. Cena takiego zabiegu kształtuje się w przedziale pomiędzy 300 a 450 złotych. Do tego należy doliczyć koszty związane z konsultacją kwalifikacyjną (około 200-400 złotych) oraz wizytami kontrolnymi po zabiegu. W przypadku, gdy chcesz wykonać kapsulotomię na NFZ zabieg jest darmowy, jednak należy się liczyć z długim czasem oczekiwania na jego wykonanie.