Co należy wiedzieć o Laserowej Korekcji Wzroku
Udana procedura operacji laserowej korekcji wzroku w dużej mierze zależy od tego czy pacjent spełnia określone kryteria. Poniżej znajduje się 9 wytycznych, z którymi powinieneś zapoznać się w przypadku zainteresowania laserową korekcją wzroku
1. Twoje oczy muszą być zdrowe
Jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia, przez które Twoje oko zareagowałoby na operację lub gojenie po zabiegu, powinieneś odłożyć operację do momentu wyleczenia tego stanu. Przykładem może być: zespół suchego oka, zapalenie spojówek, infekcja, uraz, nawracające opryszczki na twarzy.
Jeśli Twoje oczy nie produkują wystarczającej ilości łez do nawilżania oka i jest to stan nawracający jest ryzyko, że zabieg laserowej korekcji wzroku może pogorszyć ten stan. Suche oko uwidacznia się pieczeniem, kłuciem, małą odpornością na wiatr, niewyraźną widocznością, a czasem nawet nadmiernym łzawieniem.
Pacjenci z zaćmą lub jaskrą nie są odpowiednimi kandydatami do laserowej korekcji wzroku (w przypadku jaskry przeciwwskazanie względne).
Mając zaćmę poprzez wszczepienie soczewki sztucznej w miejsce soczewki naturalnej koryguje się wadę wzroku.
2. Twoja rogówka musi mieć odpowiednią grubość
Jednym z głównych kryteriów pozytywnego zakwalifikowania się do zabiegu jest odpowiednia grubość rogówki. Procedury refrakcyjne służą polepszeniu widzenia poprzez zmianę kształtu rogówki, czyli przedniej części oka. Im większa wada wzroku tym większą ilość rogówki należy zabrać. W związku z tym Twoja rogówka musi odpowiednio gruba i mocna. Nie wykonuje się laserowej korekcji wzroku na cienkiej lub zniekształconej rogówce.
3. Twoja źrenica nie może być za szeroka
Jeśli źrenice pacjenta są naturalnie duże powoduje to ryzyko skutków ubocznych po laserowej korekcji wzroku jak np. błyski, aureole podczas jazdy samochodem nocą. Podczas kwalifikacji lekarz informuje pacjenta o jego szerokości źrenicy.
4. Twoja wada musi odpowiadać odpowiednim kryteriom
Jeśli Twoja wada wzroku jest bardzo duża ze względu na krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm lekarz może odwieść Cię od poddania się laserowej korekcji wzroku. Obszar korygowania wady wzroku mieści się do -10,0 dioptrii dla krótkowidzów, do +6,0 dioptrii dla dalekowidzów oraz do 5 dioptrii w przypadku astygmatyzmu. Ilość skorygowanej wady zależy od naturalnej grubości rogówki. W przypadku dużej wady wzroku im grubsza rogówka tym większą ilość wady można skorygować. Pacjenci z wysoką krótkowzrocznością np. wymagaliby usunięcia zbyt dużej ilości rogówki, co mogłoby spowodować zwiększone ryzyko komplikacji widzenia.
Jeśli posiadasz dużą wadę refrakcyjną lekarz zaproponuje Tobie inną alternatywę korekcji wzroku tj. wszczep soczewki korygującą większe wady.
5. Powinieneś być w odpowiedniej grupie wiekowej
Za wiek, który jest dolną granicą do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku uznaje się 21 lat. Pacjenci poniżej 18 roku życia mogą poddać się laserowej korekcji wzroku, ale tylko za zgodą rodziców. Za górną granicę uznaje się wiek 60 lat (wszystko uzależnione jest od stanu oka oraz braku chorób jak np. zaćma, jaskra, cukrzyca).
Po przekroczeniu 40 roku życia po operacji pacjent wciąż może potrzebować okularów do czytania w celu regulacji bliży. Jest to związane z normalnym procesem starzenia się. Warto jednak pamiętać, że zabieg jest wykonywany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Lekarz po pełnych badaniach okulistycznych informuje pacjenta o efektach planowanego zabiegu.
6. Twoja wada wzroku powinna być stabilna
Młodzież, a także młodzi ludzie często zmieniają moc noszonych przez nich soczewek czy okularów. Dla powodzenia laserowej korekcji wzroku jest bardzo ważne, by ich wada była ustabilizowana od przynajmniej 1 roku.
7. Powinieneś posiadać dobry stan zdrowia
Pacjenci chorujący na choroby związane z systemem immunologicznym np. cukrzyca typu I, HIV, AIDS, zespół Sjorgena i inne nie mogą być operowani. Rezultat laserowej korekcji wzroku dla pacjenta, którego organizm ma problemy z gojeniem mógłby być niesatysfakcjonujący.
8. Kobiety w ciąży lub karmiące powinny przesunąć termin zabiegu
Laserowa korekcja wzroku nie jest wskazana dla kobiet w ciąży lub karmiących, gdyż zmiany hormonalne mogą spowodować zmiany kształtu rogówki. Występuje ryzyko tymczasowego zaburzenia widzenia. Kobiety w ciąży często doświadczają syndromu suchego oka, co jest kolejnym przeciwwskazaniem.
Jeśli stosujesz środki antykoncepcyjne nie odstawiaj ich w okresie 3 miesięcy przed i po zabiegu
– ciąża oraz okres karmienia – jest przeciwwskazaniem do zabiegu laserowej korekcji wzroku. W organizmie kobiety w tym czasie występują zmiany hormonalne, podczas których dochodzi do niestabilności topografii rogówki oraz ostrości wzroku. Zabieg korekcji wzroku można przeprowadzić ok. 5-6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią.
9. Twoje realistyczne oczekiwania dotyczące zabiegu
Zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezpieczną procedurą zabiegową, ingerencja laserem jest na rogówce. Pacjent zostaje poinformowany o możliwych skutkach ubocznych czy komplikacjach zanim podejmie decyzję o operacji.
Pacjent powinien szczerze powiedzieć lekarzowi o swoim stanie zdrowia, gdyż jest to podstawa to prawidłowej kwalifikacji.
Podczas badania okulistycznego należy powiedzieć lekarzowi o swoich oczekiwaniach, jakie chciałoby się uzyskać po zabiegu laserowej korekcji wzroku.