Nieskorygowane wady refrakcji – krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm, należą do najczęstszych przyczyn zaburzeń widzenia na świecie. Ciągły postęp chirurgii minimalnie inwazyjnej, sprawił, że pacjenci mają szansę na uzyskanie trwałej poprawy ostrości wzroku. Dzięki laserowej korekcji wzroku będziesz mógł zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i/lub okularów korekcyjnych. Jak przebiega rekonwalescencja po tym zabiegu? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej!
Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji wzroku
Laserowa korekcja wzroku pozwala na trwałe przywrócenie pełnej ostrości widzenia. Jeśli pragniesz, żeby zabieg
zakończył się sukcesem, nie możesz zapominać o ścisłym stosowaniu się do zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji. Cały zabieg trwa maksymalnie 30 minut. Już tego samego dnia, zaraz po badaniu kontrolnym wzroku, będziesz mógł wrócić do domu. W trakcie niego lekarz okulista podzieli się z Tobą szczegółowymi informacjami dotyczącymi okresu rekonwalescencji. Po zabiegu nie będziesz mógł prowadzić samochodu. Poproś kogoś bliskiego o odwiezienie Cię do domu po laserowej korekcji wzroku.
Rekonwalescencja to okres regeneracji rogówki oka, pozwalający na odzyskanie pełnej ostrości wzroku. Okres rekonwalescencji i jej przebieg zależy głównie od metody zabiegu:
- Powierzchowna – w przypadku metod powierzchniowych laserowego usuwania wady wzroku (EBK, EpiLasik), lekarz okulista po zakończeniu operacji zakłada na operowane oko soczewkę opatrunkową. Należy ją nosić przez 3 do 5 dni – do pierwszej wizyty kontrolnej. Jej zadaniem jest ochrona operowanego oka przed podrażnieniami. W tym okresie jest ono szczególnie wrażliwe, ponieważ w tracie zabiegu zewnętrzna warstwa nabłonka rogówki zostaje usunięta.
- Głęboka – po zabiegu laserowej korekcji wzroku metodą głęboką, soczewka opatrunkowa nie jest zakładana. W trakcie operacji lekarz okulista tworzy z powierzchniowej warstwy rogówki płatek, a następnie przy pomocy lasera kształtuje jej wnętrze. Po zakończeniu tego etapu przesunięty płatek rogówki powraca na swoje poprzednie miejsce. To pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Jest to jedna z zalet metod głębokich laserowej korekcji wzroku.
Zapoznaj się z porównaniem metod zabiegów laserowej korekcji wzroku przeprowadzanych w naszej klinice okulistycznej w Rzeszowie.
Po zabiegu będziesz musiał stosować się do następujących zasad:
- do czasu pierwszej wizyty kontrolnej przebywaj w domu. Dzięki temu, ochronisz podrażnione w wyniku zabiegu oko przed działaniem czynników zewnętrznych (np. wiatru, słońca),
- jeśli musisz wyjść na zewnątrz, zakładaj okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, nawet w pochmurny dzień. Ich zadaniem jest ochrona nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również przed wiatrem,
- w początkowym okresie nie obciążaj oczu. Unikaj długiego wpatrywania się w ekran telewizora lub komputera. Daj im odpocząć, dzięki temu szybciej powrócisz do zdrowia.,
- nie trzyj oczu i ich nie uciskaj, unikaj mocnego zaciskania powiek,
- w czasie mycia staraj się zamykać oczy, aby uniknąć przedostania się mydła, szamponu i wody do oka,
- przez okres miesiąca unikaj zakurzonych i zadymionych pomieszczeń. Jeśli pracujesz w takich warunkach, poproś swojego lekarza okulistę o wystawienie dłuższego zwolnienia lekarskiego,
- przez okres 2 miesięcy nie będziesz mógł kąpać się w basenie i innych zbiornikach wodnych, a także przebywać na zewnątrz w bardzo słoneczne dni,
- musisz unikać kontaktu z osobami z objawami infekcji. Niektóre wirusy odpowiadające za zapalenie górnych dróg oddechowych, mogą być przyczyną zapalenia spojówek,
- unikaj bliskiego kontaktu z osobami z aktywną opryszczką. Jedną z postaci tej choroby jest opryszczkowe zapalenie rogówki – choroba szczególnie niebezpieczna dla osób we wczesnym etapie po zabiegach na rogówce,
- nie możesz wykonywać makijażu oczu przez 2 tygodnie po zabiegu,
- unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przez okres miesiąca po operacji,
- konieczne jest stosowanie kropli według zaleceń lekarza (jeżeli krople skończą się wcześniej niż wyznaczony termin badania kontrolnego, należy zwrócić się do okulisty lub swojego lekarza rodzinnego)
- stosuj przepisane przez lekarza krople do oczu, zgodnie z jego zaleceniami.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przebiegu zabiegu laserowej korekcji wzroku oraz wskazań i przeciwwskazań do jego wykonania, koniecznie przeczytaj nasze artykuły – Zabieg laserowej korekcji wzroku – ile trwa, czy jest bolesny, jaka cena?
Jakie dolegliwości mogą wystąpić po laserowej korekcji wzroku?
Bezpośrednio po laserowym usuwaniu wady wzroku będziesz mógł odczuwać takie dolegliwości jak dyskomfort oraz ból oczu o umiarkowanym nasileniu, a także nadwrażliwość na światło (światłowstręt), pieczenie i silne łzawienie. Może im również towarzyszyć uczucie ciała obcego pod powiekami, zaburzenia i wahania ostrości wzroku. Opisane objawy nie świadczą o niepowodzeniu zabiegu. To normalna reakcja oczu, która zazwyczaj mija przed upływem tygodnia od laserowej korekcji wzroku.
W trakcie operacji oczu dochodzi do uszkodzenia włókien czuciowych rogówki, co powoduje zaburzenie wydzielania filmu łzowego. Wynikiem tego jest rozwój objawów zespołu suchego oka. Mają one charakter przejściowy, zazwyczaj mijają do 4 tygodni od operacji. Wówczas unerwienie czuciowe rogówki ulega regeneracji. Jeśli symptomy związane z suchością oczu, takie jak podrażnienie, pieczenie czy światłowstręt, będą utrzymywać się dłużej, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza okulistę. Poza tym w tym okresie możesz również doświadczać efektu olśnienia – jest to objaw niewyraźnego widzenia związanego z nadmierną ekspozycją siatkówki na światło. Może on być szczególnie uciążliwy podczas jazdy samochodem nocą. Trwały efekt olśnienia jest również jednym z powikłań zabiegu laserowej korekcji wzroku. Podobnie jak w przypadku zespołu suchego oka, jeśli będzie się on utrzymywać dłużej, poinformuj o tym lekarza.
Ile trwa rekonwalescencja?
Długość rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku jest zależna od metody zabiegu (powierzchniowej lub głębokiej) oraz wielkości Twojej wady refrakcji. W przypadku operacji powierzchniowych czas powrotu do pełnego zdrowia jest zazwyczaj nieco dłuższy. Wynika to z konieczności regeneracji powierzchniowej warstwy rogówki, usuniętej w trakcie zabiegu. Metody głębokie pozwalają na szybsze zagojenie się rogówki, ponieważ tworzony podczas nich płatek musi jedynie ulec zasklepieniu. Jeśli Twoja wada wzroku jest duża, odzyskanie pełnej ostrości widzenia może być wydłużone. Pełen okres rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku najczęściej trwa około 4 miesięcy. Maksymalnie czas ten nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.
Dolegliwości, z którymi należy liczyć się po zabiegu:
- Ogólne: Do 3 dni po zabiegu możesz odczuwać: umiarkowany ból i dyskomfort, pieczenie i światłowstręt, silne łzawienie, uczucie ciała obcego, nieostre widzenie oraz wahania ostrości widzenia.
- Do tygodnia po zabiegu: nadwrażliwość na światło, zamglone i nieostre widzenie, wahania ostrości.
- Do 4 tygodni po zabiegu: suche oko, olśnienia, trudność podczas jazdy samochodem nocą.
- Do 6 miesięcy po zabiegu: wahania ostrości, stabilizacja wzroku.
Przedłużenie tego okresu może być wynikiem rozwoju przejściowych lub trwałych powikłań pooperacyjnych.
Wybierając klinikę okulistyczną, w której wykonasz zabieg korygujący wadę wzroku, powinieneś zwrócić uwagę na kilka szczegółów, takich jak:
- obecność wykwalifikowanego personelu posiadającego doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów laserowego usuwania wad wzroku,
- rodzaj lasera wykorzystywanego w danej klinice,
- bogatą ofertę badań okulistycznych wykonywanych w ramach kwalifikacji do zabiegu.
Dzięki temu możesz zniwelować ryzyko rozwoju powikłań pooperacyjnych.
Operacje laserowej korekcji wzroku w Rzeszowie wykonujemy już od 2012 r. Posiadamy 2 najwyższej klasy lasery – femtosekundowy laser VisuMax oraz ekscymerowy laser Mel 90. Nasi specjaliści nie przestają kształcić się z najnowszych metod zabiegowych laserowej korekcji wad wzroku. Nie zwlekaj i już dzisiaj umów się na wizytę kwalifikacyjną. Nawet jeśli jesteś z odległego miejsca Polski, pamiętaj, że liczba kilometrów powinna stanowić drugorzędną rolę podczas wyboru miejsca zabiegu.
Ile zwolnienia po laserowej korekcji wzroku?
Czas trwania zwolnienia lekarskiego po zabiegu laserowej korekcji wzroku jest zależna od przebiegu okresu rekonwalescencji, Twojego samopoczucia oraz warunków pracy. Niezależnie od tego, w naszej klinice zalecamy zaplanowanie odpoczynku od pracy do pierwszej wizyty kontrolnej. Wówczas, w trakcie badania lekarz okulista może przedłużyć zwolnienie, jeśli uzna to za konieczne.
Kiedy poprawa?
Bezpośrednio po zabiegu laserowej korekcji wzroku obserwowany przez Ciebie obraz będzie dużo wyraźniejszy, chodź zamglony. Jest to związane z niewielkim pooperacyjnym obrzękiem rogówki. W okresie rekonwalescencji dochodzi do stopniowej poprawy ostrości wzroku. Nie zakładaj okularów korekcyjnych ani soczewek kontaktowych na operowane oko, nawet kiedy widzisz niewyraźnie. Niewielkie wahania ostrości wzroku mogą trwać nawet do pół roku. Po tym okresie lub wcześniej następuje jego stabilizacja. W przypadku mniej zaawansowanych wad refrakcji okres rekonwalescencji i pełnego powrotu do zdrowia trwa krócej.
UWAGA
Powinieneś skontaktować się z lekarzem natychmiast i nie czekać na umówione spotkanie, jeśli odczuwasz ostry ból lub jeśli twoje widzenie lub inne symptomy pogorszyły się zamiast poprawić.
Badania kontrolne po laserowej korekcji wzroku?
Zadaniem badań kontrolnych po zabiegu laserowej korekcji wzroku jest ocena efektów operacji oraz wykluczenie wystąpienia powikłań. W Visum Clinic standardowo zalecamy odbycie pięciu wizyt. W przypadku operacji metodami głębokimi (ILasik, Lasik, Presby Lasik) pierwsza z nich powinna mieć miejsce po 1 do 3 dni od zabiegu. Po zabiegach metodami powierzchniowymi (EpiLasik, EBK) odbywa się ona po upływie 3 do 5 dni. Wówczas lekarz okulista usunie Ci założoną w trakcie operacji soczewkę opatrunkową i zbada Twój wzrok. Otrzymasz zalecenia dotyczące stosowania specjalnych kropli zapobiegającym infekcją oraz zapaleniom, a także sztucznych łez, które pozwolą nawilżyć Twoje oczy. Pamiętaj o zgłoszeniu lekarzowi, wszystkich niepokojących Cię objawów. Kolejna wizyta kontrolna ma miejsce po upływie miesiąca od zabiegu. Podobnie jaki pierwsza, jest ona bezpłatna. Kolejne trzy wizyty odbywają się odpowiednio po okresie 3, 6 oraz 12 miesięcy od zabiegu laserowej korekcji wzroku. Cenniki kontrolnych badań wzroku znajdziesz tutaj.
Zalecane wizyty kontrolne:
- I. Kontrola 1-3 dni po zabiegu (metoda ILasik, Lasik, Presby Lasik) lub 3-5 dni po zabiegu (metoda EBK, EpiLasik) – w ramach zabiegu.
- II .Kontrola 1 miesiąc po zabiegu – w ramach zabiegu.
- III. Kontrola 3 miesiące po zabiegu.
- IV. Kontrola 6 miesięcy po zabiegu.
- V. Kontrola 12 miesięcy po zabiegu.
W przypadku ostrego bólu oka, nagłego pogorszenia widzenia lub innych niepokojących objawów, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem okulistą.
Czy trzeba powtarzać zabieg laserowej korekcji wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wzroku zazwyczaj wykonywany jest raz na całe życie. Jednak, u niektórych pacjentów może dojść do regresji wady wzroku po operacji lub zabieg może okazać się niewystarczający. Wówczas, jeśli chcesz uniknąć powrotu do noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, powtórzenie korekty wzroku może okazać się konieczne. Pamiętaj o tym, że ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza okulisty w okresie pozabiegowym, w istotny sposób zmniejsza ryzyko regresji wady wzroku oraz wystąpienia innych powikłań. Na sukces operacji wpływa również odpowiednia kwalifikacja przedoperacyjna, metoda zabiegu dobrana do stanu zdrowia Twoich oczu, doświadczenie lekarza operującego oraz jakość stosowanego przez niego sprzętu.
Jeśli szukasz klinki wykonującej zabiegi laserowej korekcji wzroku w Rzeszowie, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego ośrodka. W Visum Clinic stawiamy na wysoką jakość zabiegów oraz zadowolenie naszych pacjentów. Właśnie dlatego przyjeżdżają do nas osoby z całej Polski, nie tylko z okolic Rzeszowa.