Rodzaje metod Laserowej Korekcji Wzroku
Technologia CustomVue – procedura dopasowana dla każdego pacjenta, uwzględniając indywidualne parametry oka. Dzięki, której uzyskuje się najlepszą jakość widzenia.
Połączenie lasera femtosekundowego IntraLase, lasera excimerowego VISX Star S4 oraz pomiaru urządzenie Wavescan firmy AMO zapewnia jeszcze lepsze widzenie niż w okularach, czy soczewkach kontaktowych.
Użycie zaawansowanej technologii w powyższych urządzeniach skutecznie niweluje aberracje wyższego rzędu, gdzie lasery firm konkurujących radzą sobie z nimi słabo lub wcale.
Do aberracji zaliczają się takie dysfotopsje świetlne jak:
- efekt halo (pierścienie wokół źródeł światła, najbardziej przeszkadzają jazdą nocą samochodem)
- starburst (rozszczepiające się promienie od źródła światła, szczególnie uciążliwe przy prowadzeniu samochodu nocą)
- glare (poświata od źródeł światła)
- blurry vision (zamazujący obraz)
- ghosted vision ( nachodzące na siebie obrazy, dające efekt mnożącego obrazu)
Symulator widzenia powyższych abberacji dostępny na stronie: VisionSimulations.com
Dzięki technologii Wavefront tworzona jest szczegółowa mapa oka w oparciu, o którą laser ma modelować rogówkę w trakcie zabiegu.
Ponieważ nasze oczy są tak unikatowe jak nasze linie papilarne, należy badać je w sposób indywidualny. Pierwszym krokiem jest stworzenie analizy mapy 3D niedoskonałości rogówki. Pomiar ten jest 25 razy dokładniejszy niż przy metodzie stosowanej przy doborze okularów czy szkieł kontaktowych. Urządzanie Wavescan mierzy, a działając kompatybilnie z laserem excimerowym poprawia niedoskonałości na rogówce, dając idealne widzenie. Technologia Custom zawiera wiele danych na podstawie, których laser usuwa w jednym miejscu więcej tkanki, a w drugim mniej z łagodnymi przejściami pomiędzy poszczególnymi obszarami.
W analizie przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku wykorzystywane jest urządzenie Wavescan. Aberrometr służący do mierzenia nieregularności rogówki, mających wpływ na widzenie przed i po operacji.
Technika pomiaru „aparatu optycznego” pacjenta wykorzystuje analizę Fouriera, która jak dotąd nie jest wykorzystywana w żadnym innym urządzeniu tej klasy. Dzięki tak zaawansowanej technologii pomiaru możliwe jest korygowanie nie tylko podstawowych wad refrakcji z dokładnością do setnych części dioptrii, ale również wad związanych z jakością widzenia.
Podczas laserowej korekcji wzroku tzw. Advanced CustomVue pacjenci odczuwają znaczną poprawę widzenia w nocy, w półmroku lub przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Dolegliwości takie są szczególnie uciążliwe podczas prowadzenia samochodu w nocy, kiedy rozmyte światła pojazdów jadących z naprzeciwka powodują dyskomfort jazdy kierowcy.
Metody:
Metoda ILasik
– zaawansowany i zabieg bezostrzowy, przy wykorzystaniu lasera femtosekundowego IntraLase – o największym stopniu bezpieczeństwa. W połączeniu z aberrometrem Wavescan oraz lasera excimerowego niweluje wady wyższego i niższego rzędu, dając najlepsze rezultaty widzenia po zabiegu. Płatek na rogówce utworzony jest przez laser femtosekundowy, następnie procedurę profilowania rogówki rozpoczyna laser excimerowy. Charakteryzuje się wysoką skutecznością, bezpieczeństwem oraz szybką rekonwalescencją. Najbardziej powszechna metoda laserowej korekcji wzroku.
Dzięki najnowszej technologii płatek na rogówce wytwarzany jest przez działanie lasera femtosekundowego. Metoda w 100% wolna od mechanicznego cięcia na rogówce, charakteryzuje się najszybszą rekonwalescencją po zabiegu, uzyskaniem idealnej ostrości wzroku, najwyższej stabilności wytworzonego płatka oraz zdecydowanie rzadszego wystąpienia syndromu suchego oka podczas stabilizacji po zabiegu.
Wytworzony płatek przez laser IntraLase na rogówce jest trzykrotnie stabilniejszy niż przy użycia do jego tworzenia mikrokeratomu.
Użycie lasera femtosekundowego przy zabiegu laserowej korekcji wzroku zdecydowanie zmniejsza wystąpienie jakichkolwiek dolegliwości, które mogą wystąpić w krótkim czasie po zabiegu.
Po utworzeniu płatka na rogówce swoją pracę zaczyna laser excimerowy korzysta z wprowadzonych informacji podczas aplikowania wiązki lasera chłodzącego, zmieniając kształt rogówki, tworząc nową krzywiznę i korygując wadę wzroku. To dzięki tej czynności pacjent odzyskuje optymalną ostrość wzroku.
Metoda Lasik
– metoda z mechanicznym tworzeniem płatka na rogówce przez specjalne ostrze mikrokeratom Amadeus oraz wymodelowaniem kształtu rogówki oka przez laser excimerowy, zmieniając moc optyczną, dzięki czemu jest korygowana wada wzroku.
Dla każdego rodzaju i wielkości wady usuwana zostaje ściśle określona, wyliczona komputerowo grubość rogówki. Precyzja cięcia, dzięki mikrokeratomowi pozwala na szybkie gojenie. Po zakończeniu działania lasera uprzednio uchylony płatek przywracany jest na swoje miejsce. Metoda ta jest przeznaczona dla osób z prawidłową grubością rogówki.
Metoda coraz bardziej zastępowana utworzeniem płatka przez laser femtosekundowy.
MetodaPresby ILasik
– metoda laserowa korygowania starczowzroczności
Jest zaawansowanym typem laserowej korekcji wzroku, w czasie której zmienia się kształt rogówki oka. W pierwszej kolejności utworzony zostaje płatek na rogówce przez laser femtosekundowy. Następnie laser exciemerowy w metodzie Presby ILasik tworzy więcej niż jedną strefę optyczną na powierzchni oka, pozwala to jednocześnie widzieć dobrze w różnych strefach optycznych, począwszy od bliży, przez odległości pośrednie, aż po dal.
Zabieg Presby ILASIK jest bardzo podobny do standardowego zabiegu ILASIK, ale oczywiście są pewne niewielkie różnice. Chirurg wykonuje korekcję kształtu rogówki tak samo jak w standardowym zabiegu LASIK, ale w przypadku starczowzroczności dokonuje korekcji różnych obszarów rogówki.
PresbyLASIK jest metodą wieloogniskowej korekcji rogówki oka, wykorzystującą oprogramowanie PAC (Pseudo Accommodative Cornea) do zmiany kształtu rogówki innego niż w przypadku tradycyjnego zabiegu LASIK. Unikalny charakter tej metody wynika nie tylko z utworzenia wieloogniskowej rogówki, ale również z faktu, że może być stosowana u osób powyżej 40 roku życia.
Zabieg PresbyLASIK stosowany jest do korekcji starczo – wzroczności i nadwzroczności.
Po zabiegu może pojawić się pogorszenie kontrastu widzenia, szczególnie bardziej odległych obiektów, jednak w większości przypadków ma to charakter przejściowy i ustępuje z czasem.
Metoda Presby Lasik
– metoda laserowa korygowania starczowzroczności
Płatek na rogówce utworzony jest mechanicznie przez specjalne ostrze mikrokeratomu Amadeus, natomiast praca lasera excimerowego jest taka sama jak w metodzie Presby ILasik.
Metoda EBK
– powierzchowna metoda laserowej korekcji wzroku.
Jest jedną z najbardziej łagodnych i nieinwazyjnych metod zapewniająca precyzyjne usunięcie całego nabłonka za pomocą multi ostrza EpiClear przed działaniem lasera excimerowego Visix. EpiClear jest pierwszym dynamicznym epikeratomem, który umożliwia lekarzowi bezpieczne usunięcie warstwy nabłonka poprzez delikatne „zamiecenie”. Procedura EBK pozostawia nienaruszoną warstwę Bowmana, dzięki czemu następuje szybki wzrost peryferyjnego nabłonka. Pozwala to na skrócenie czasu rekonwalescencji oraz zmniejszenie dolegliwości podczas leczenia.
Korzyści dla pacjenta:
- precyzyjne działanie – pozostawia gładką tkankę bez pozostałości komórek,
- krótki czas pracy epikeratomu – usuwa całkowicie nabłonek w 8 sek.,
- bezpieczny dla oka – pozostawia warstwę Bowmana nietkniętą,
- przyśpieszenie gojenia – minimalna ingerencja epikeratomu pozwala tkance na szybkie, całkowite wygojenie bez blizn,
- komfort pacjenta – krótka, bezbolesna rekonwalescencja,
- naturalny dla organizmu – kompletnie wyleczony, elastyczny nabłonek oka z prawidłowym unerwieniem.
Idealna metoda dla osób pracujących w służbach mundurowych oraz uprawiających sporty kontaktowe (zmniejsza ryzyko powikłań w przypadku urazu).
Metoda Epi Lasik
– jest metodą powierzchowną, tworzącą płatek nabłonkowy
Procedura jest bezpieczna ponieważ eliminuje powikłania związane z płatkiem, gdyż płatek rogówki nie jest cięty jak w przypadku metody Lasik tylko odszypułkowany za pomocą epikeratomu. Po zakończeniu zabiegu zostaje założona opatrunkowa soczewka kontaktowa, wspomagająca proces gojenia. W przypadku tej metody płatek nabłonkowy tworzy się bez użycia alkoholu dzięki czemu dolegliwości bólowe po zabiegu są mniejsze, a regeneracja szybsza. Zabieg EpiLasik przeznaczony jest dla osób z cienką rogówką.