Plastyka powiek: czym jest, dla kogo i jakie efekty? Sprawdź czy się kwalifikujesz.
Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy. Ich piękny wygląd z pewnością sprawia, że czujemy się atrakcyjniejsi. Jednak czas pędzi nieubłaganie, a wraz z nim postępuje proces starzenia. Skóra powiek jest niezwykle delikatna, dlatego utrata jędrności i elastyczności w tej okolicy jest najbardziej widoczna. Nadmiar pomarszczonej skóry na powiekach sprawia, że stają się one ciężkie i mogą zacząć opadać, pojawiają się worki pod oczami, a twarz przyjmuje wygląd zmęczonej. Plastyka powiek to zabieg, dzięki któremu ponownie będziesz mogła/mógł cieszyć się młodzieńczym wyglądem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega ta procedura, na jakie efekty możesz liczyć i jak wygląda okres rekonwalescencji, czytaj dalej!
Czym jest plastyka powiek?
Plastyka powiek, nazywana inaczej blefaroplastyką polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z powieki dolnej i górnej. Zabieg jest wykonywany u osób, które na skutek starzenia się lub czynników dziedzicznych, mierzą się z problemem znacznego nadmiaru skóry na powiekach. W niektórych przypadkach może temu towarzyszyć obecność przepukliny tłuszczowej – charakterystycznego uwypuklenia powieki górnej w jej części przyśrodkowej.
Skóra pokrywająca powieki jest wyjątkowo delikatna i cienka, dlatego w przeciwieństwie do skóry reszty twarzy, szybciej staje się wiotka i pomarszczona. W konsekwencji tego powiek górna zaczyna opadać, a na powiece dolnej tworzą się charakterystyczne fałdy i obrzęki – worki pod oczami. W tej okolicy często również dochodzi do powstania charakterystycznego zagłębienia, zwanego doliną łez. W wielu przypadkach nadmiar skóry na powiekach stanowi nie tylko defekt kosmetyczny, ale również poprzez zwężenie szpary powiekowej może ograniczać pole widzenia. Pacjenci zgłaszający się do naszej kliniki na zabieg plastyki powiek bardzo często skarżą się na zmęczenie oczu, bóle głowy oraz ciężkość powiek. Wymienione objawy mogą przyczynić się do istotnego pogorszenia komfortu życia.
Zabieg blefaroplastyki koryguje defekt spowodowany przez nadmiar skóry i nadmierną wiotkość tkanek powiek. Dzięki przywróceniu właściwego napięcia możliwe jest odzyskanie młodzieńczego i zdrowego wyglądu okolicy oczu. Jeśli mierzysz się z tym problemem, już dzisiaj umów się na konsultację do jednego z naszych Specjalistów w Visum Clinic w Rzeszowie. Lekarz okulista po rozmowie i po dokonaniu dokładnej oceny stanu Twoich powiek, pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji co do dalszego sposobu leczenia.
Dla kogo jest plastyka powiek (blefaroplastyka powiek)?
Jeśli na co dzień prowadzisz nierówną walkę z nadmiarem wiotkiej i pomarszczonej skóry na powiekach, zabieg plastyki powiek może okazać się strzałem w dziesiątkę. W szczególności warto, go rozważyć, jeśli:
- cierpisz na podwinięcie lub odwinięcie powieki,
- opadająca powieka górna ogranicza pole widzenia,
- opuchnięte i zwiotczałe powieki sprawiają, że cierpisz na bóle głowy i odczuwasz przewlekłe zmęczenie,
- została u Ciebie stwierdzona niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej,
- zwiotczenie skóry powiek ma negatywny wpływ na Twoje samopoczucie i stanowi dla Ciebie źródło kompleksów.
Pamiętaj o tym, że żaden powód nie jest zbyt błahy, żeby zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.
Podwinięcie powieki
Podwinięcie powiek w języku specjalistycznym jest określane mianem entropion. Najczęściej dotyczy powieki dolnej. Defekt ten polega na odwróceniu jej brzegu rzęsowego w kierunku worka spojówkowego. Konsekwencją tego jest kontakt rzęs z gałką oczną, co powoduje przewlekłe drażnienie spojówki i rogówki. Objawami podwinięcia powieki są: łzawienie, ból i zaczerwienienie oraz przymglenie widzenia. Może dojść do rozwoju wtórnych nadkażeń i owrzodzeń rogówki. Najczęstszym powodem podwinięcia powieki jest postępujący wraz z wiekiem zanik tkanek powieki dolnej. Entropion może być również spowodowane przez poważny uraz, stan zapalny lub oparzenie, co powoduje ciężkie bliznowacenie uszkodzonej powieki.
Jeśli cierpisz na podwinięcie powieki, nasz Specjalista zaproponuje Ci zabieg chirurgiczny pozwalający na odtworzenie prawidłowego ustawienia brzegów powiek. Jego celem jest wywinięcie rzęs i brzegu dolnego powieki na zewnątrz.
Odwinięcie powieki
Odwinięcie powieki, czyli ektropion to defekt polegający na odstawaniu wolnego brzegu powieki od wypukłej powierzchni gałki ocznej. Podobnie jak podwinięcie, odwinięcie również częściej dotyczy powieki dolnej. Do przyczyn jego rozwoju należą:
- zmiany inwolucyjne związane z procesem starzenia się organizmu – stanowią najczęstszą przyczynę ektropion, dlatego też to schorzenie jest charakterystyczne dla wieku podeszłego,
- porażenie nerwu twarzowego,
- urazy mechaniczne skutkujące bliznowaceniem powiek,
- wady wrodzone.
Głównym objawem odwinięcia powieki jest nadmierne łzawienie i zaczerwienienie gałki ocznej. Odkrycie spojówki powiekowej i gałkowej na skutek odstawania wolnego brzegu powieki od gałki ocznej prowadzi do nawracających stanów zapalnych spojówki oraz przerostu pokrywającego ją nabłonka. W następstwie wtórnych infekcji może dojść do powstania owrzodzeń rogówki.
Stałe wyleczenie odwinięcia powieki jest możliwe tylko dzięki zabiegowi chirurgicznemu. Operacja rekonstrukcyjna pozwala na przywrócenie odpowiedniego napięcia powieki, poprzez założenie szwów lub wycięcie fragmentu powieki.
Plastyka powiek w jakim wieku?
Plastyka powiek to jedna z najczęściej wykonywanych operacji w obrębie twarzy. Co może świadczyć o tym jak wiele osób dotyka ten problem. Zabieg blefaroplastyki najczęściej jest wykonywany u pacjentów w średnim wieku. Jest to skorelowane z naturalnym procesem starzenia się organizmu, kiedy to skóra stopniowo traci sprężystość oraz elastyczność i staje się wiotka. Również pacjenci w młodszym wieku, których dotyka problem opadających powiek, coraz częściej decydują się na zabieg plastyki powiek.
Plastyka powiek – przeciwwskazania?
Plastyka powiek nie zawsze może zostać wykonana. Pewne stany oraz choroby, a także przyjmowane leki mogą stanowić czasowe lub stałe przeciwwskazanie do jej przeprowadzenia. Należą do nich:
- trwające infekcje powiek lub innych struktur gałki ocznej,
- nawracające infekcje powiek,
- zespół suchego oka,
- niektóre choroby oczu np. jaskra, odwarstwienie siatkówki,
- ciężkie choroby ogólne np. zaawansowana niewydolność serca, rozsiany proces nowotworowy, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy,
- cukrzyca oraz inne choroby upośledzające prawidłowe gojenie się rany,
- stan po chemioterapii,
- ciąża i okres laktacji,
- nierealne oczekiwania pacjenta co do efektów zabiegu,
- ciężkie choroby psychiczne.
O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarza okulista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz wykonaniu wszystkich niezbędnych badań. W trakcie pierwszej wizyty, Specjalista zapyta o towarzyszące Ci objawy oczne, schorzenia okulistyczne oraz choroby ogólne, a także przyjmowane leki. Wykluczenie obecności przeciwwskazań ma na celu uzyskanie jak najlepszych wyników zabiegu plastyki powiek i zminimalizowanie ryzyka rozwoju powikłań pooperacyjnych.
Metody plastyki powiek
Zabieg plastyki powiek, w zależności od jego zasięgu i preferencji pacjenta jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Trwa około 60 do 90 minut. Jeśli zostaniesz poddany/-a znieczuleniu miejscowemu, jeszcze tego samego będziesz mógł/mogła wrócić do domu. Poproś kogoś bliskiego o pomoc i odwiezienie Cię do domu. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja.
Blefaroplastyka to zabieg cechujący się niezwykle małą inwazyjnością. W trakcie jego trwania lekarz okulista specjalizujący się w plastyce powiek dokona niewielkiego nacięcia i wytnie, będący przyczyną problemu, nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Dzięki temu, że blizny zostaną ukryte w naturalnych załamaniach powiek, nie będą widoczne. W zależności od rodzaju narzędzi używanych w trakcie plastyki powiek można wyróżnić następujące metody zabiegu:
- tradycyjny, za pomocą skalpela,
- laserowy.
Podczas wizyty w naszej klinice okulistycznej w Rzeszowie jeden z naszych Specjalistów omówi z Tobą wady oraz zalety obydwóch metod, a także zaproponuje najlepszy, dostosowany do Twoich potrzeb sposób operacji.
Plastyka powiek górnych
Plastyka powiek górnych to zabieg, który najczęściej wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Przed operacją, lekarz okulista zaznaczy linię cięcia i określi ilość skóry, którą należy wyciąć. Linia cięcia przebiega w załamku powieki. Dzięki temu blizna pooperacyjna jest praktycznie niewidoczna. Następnie otrzymasz miejscowe znieczulenie nasiękowe. W trakcie zabiegu, specjalista wytnie nadmiar skóry z Twojej powieki górnej, a w razie konieczności usunie również przepukliny tłuszczowe. Następnie starannie zszyje ranę, tak żeby powstała w wyniku zabiegu korekty powieki górnej blizna była niewidoczna. Blefaroplastyka powieki górnej trwa około 1,5 h. Jeśli będziesz operowany/operowana w znieczuleniu miejscowym, jeszcze tego samego dnia wrócisz do domu.
Plastyka powiek dolnych
Plastyka powieki dolnej może być wykonywana łącznie z zabiegiem plastyki powieki górnej lub osobno. Najczęściej jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Z tego powodu po zabiegu korekty powieki dolnej będziesz musiał/musiała pozostać na obserwacji przez jedną noc. Przed operacją, lekarz okulista zaznaczy miejsce nacięcia i fragment skóry przeznaczony do wycięcia. Linia cięcia przebieg tuż pod linią rzęs. W trakcie zabiegu operator wytnie nadmiar skóry oraz ewentualne przepukliny tłuszczowe z Twojej powieki. Może również zastosować metodę kantopeksji, która polega na podszyciu specjalnego płata skórno-mięśniowego do bocznego brzegu oczodołu. Celem tego zabiegu jest zapobiegnięcie wiotczeniu, odwijaniu lub podwijaniu się powieki dolnej w przyszłości. Końcowym etapem blefaroplastyki powieki dolnej jest staranne zszycie rany pooperacyjnej.
Plastyka powiek laser czy skalpel
Zabieg plastyki powiek może zostać wykonany metodą laserową lub klasyczną – za pomocą skalpela. Oba sposoby pozwalają na usunięcie nadmiaru skóry pokrywającej powieki. Dzięki temu możliwe jest optyczne powiększenie oka i odzyskanie młodzieńczego wyglądu tej okolicy. Metoda laserowa, w której laser pełni funkcje narzędzi tnącego, cechuje się większą precyzją, mniejszym krwawieniem w trakcie operacji oraz krótszym okresem rekonwalescencji. W trakcie zabiegu laser zamyka drobne naczynia krwionośne, których przerwanie jest powodem powstawania pooperacyjnych krwiaków i opuchlizny. Dzięki temu będziesz mógł/mogła szybciej powrócić do codziennych aktywności.
Klasyczna plastyka powiek za pomocą skalpela również daje wiele pozytywnych efektów związanych z poprawą wyglądu okolicy oczu i niwelacją objawów opadania powieki. Wybór metody blefaroplastyki jest zależny od wyników konsultacji specjalistycznej. Podczas wizyty w naszej klinice lekarz okulista, biorąc pod uwagę nadmiar skóry, warunki anatomiczne, stan zdrowia oraz Twoje preferencje, zaproponuje Ci optymalną metodę zabiegu.
Plastyka powiek – jakie efekty (przed i po)?
Po zabiegu plastyki powiek możesz liczyć na takie efekty jak:
- uniesienie oraz lifting powiek,
- poprawa pola widzenia,
- zmniejszenie widoczności worków pod oczami,
- niwelacja nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej pokrywającej powieki,
- odzyskanie młodzieńczego wyglądu okolic oczu.
Pierwsze pozytywne rezultaty zobaczysz zaraz po zabiegu, a pełny efekt będzie widoczny po upływie okresu rekonwalescencji. Blefaroplastyka powiek daje niezwykle trwałe efekty. Musisz jednak wiedzieć, że po upływie ok. 10-20 lat mogą one ulec zatarciu. Ma to związek z naturalnym procesem starzenia się organizmu, którego plastyka powiek nie jest w stanie zatrzymać. Wówczas wskazane może być powtórzenie zabiegu.
Podczas rozmowy z lekarzem w trakcie wizyty kwalifikacyjnej dowiesz się jakich rezultatów możesz spodziewać się po zabiegu. Musisz wiedzieć, że plastyka powiek nie jest w stanie usunąć drobnych mimicznych zmarszczek zlokalizowanych w bocznym kącie powieki, opadających brwi lub zsinienia powiek wywołanego płytkim unaczynieniem. Jeśli liczysz na takie rezultaty, konieczne może być dodatkowe wykonanie innych procedur z zakresu medycyny estetycznej.
Jak się przygotować do zabiegu blefaroplastyki powiek?
Jednym z czynników, który, obok doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg oraz przebiegu okresu rekonwalescencji, ma niezwykle duży wpływ na rezultaty blefaroplastyki jest właściwe przygotowanie się do operacji. Podczas wizyty w naszej klinice okulistycznej w Rzeszowie otrzymasz szczegółowe wytyczne dotyczące okresu przedzabiegowego:
- na miesiąc przed plastyką powiek zrezygnuj z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu. Wymienione używki zaburzają proces gojenia się rany pooperacyjnej, co może wpłyną na uzyskanie niezadowalających efektów zabiegu,
- w okresie 2 tygodni przed operacją nie możesz przyjmować leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które zawierają kwas acetylosalicylowy (np. popularna Aspiryna), ibuprofen lub innych substancje należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wymienione preparaty wydłużają czas krzepnięcia, tym samym zwiększają ryzyko nasilonego krwawienia podczas zabiegu oraz powstania siniaków i krwiaka,
- jeśli przyjmujesz leki przeciwkrzepliwe lub przeciwpłytkowe, konieczna może być modyfikacja leczenia,
- przed plastyką powiek suplementuj witaminę C oraz rutynę. Wymienione substancje uszczelniają naczynia krwionośne, dzięki temu szybciej wrócisz do pełnego zdrowia,
- stosuj zdrową i zbilansowaną dietę.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej, nasz Specjalista zaleci również wykonanie niezbędnych badań krwi, takich jak:
- morfologia,
- elektrolity,
- ocena czasu krzepnięcia,
- oznaczenie grupy krwi,
- poziom glukozy na czczo,
- wykluczenie infekcji wirusem HIV, WZW B i WZW C.
Rekonwalestencja po plastyka powiek
Czas pełnej rekonwalescencji po plastyce powiek jest zależny od zakresu operacji i przebiegu gojenia się rany pooperacyjnej. Dzięki ścisłemu stosowaniu się do zaleceń otrzymanych od jednego z naszych specjalistów, możesz skrócić ten okres do minimum. Zazwyczaj czas pełnej rekonwalescencji trwa około pół roku. Po upływie tego okresu zobaczysz pełny efekt zabiegu. Jednak już po 2 tygodniach od plastyki powiek będziesz mógł/mogła powrócić do normalnej aktywności z pewnymi niewielkimi ograniczeniami.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu plastyki powiek nasz specjalista podzieli się z Tobą szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi dalszego postępowania. Ich ścisłe przestrzeganie jest niezwykle istotne w uzyskaniu pełnego efektu zabiegu. Pamiętaj o tym, że okres rekonwalescencji powinien być szczególnym czasem, w którym zadbasz o zdrowie swoich oczu i reszty ciała. W tym okresie:
- staraj się spać na wznak (przez pierwszy tydzień od zabiegu),
- unikaj pocierania oczu,
- do zdjęcia szwów nie nakładaj makijażu,
- unikaj nadmiernego wysiłku (przez pierwszy miesiąc od zabiegu),
- nie opalaj twarzy, a w ciągu dnia stosuj kremy z wysokim filtrem UV,
- zrezygnuj z sauny, basenu oraz solarium (przez kilka pierwszych tygodni od zabiegu).
Podczas pierwszej wizyty kontrolnej po zabiegu, lekarz okulista zdejmuje szwy i oceni wygląd blizny pooperacyjnej. Zazwyczaj pierwsza konsultacja po plastyce powiek ma miejsce po upływie 7-10 dni od operacji.
Jakie powikłania po plastyce powiek?
Powikłania po plastyce powiek zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli wystąpią, najczęściej nie są poważne i mijają w przeciągu kilku dni. Należy do nich:
- nadmierne zaczerwienienie powieki,
- krwiak mogący wymagać nakłucia,
- zakażenie rany pooperacyjnej,
- upośledzenie gojenia,
- rozejście się rany pooperacyjnej,
- zespół suchego oka,
- niesymetryczne ustawienie powiek,
- odwinięcie powieki przejściowe lub trwałe,
- niedomykanie się szpary powiekowej,
- trwałe napięcie powieki na skutek wycięcia zbyt dużego fragmentu skóry,
- reakcja alergiczna na środki znieczulające stosowane w trakcie zabiegu.
Opuchlizna i zaczerwienienie powieki po zabiegu blefaroplastyki to normalna reakcja, która mija w ciągu kilku dni. Jeśli jakieś objawy Cię zaniepokoją, zgłoś się do lekarza okulisty.
Cena zabiegu plastyki powiek?
Cena zabiegu plastyki powiek jest zależna od jej zakresu. Dokładny koszt operacji poznasz po odbyciu konsultacji z jednym z naszych lekarzy. Podczas wizyty, specjalista, biorąc pod uwagę takie czynniki jak nadmiar skóry, warunki anatomiczne oraz zakres operacji (zabieg powieki górnej i/lub dolnej), ustali plan plastyki powiek i na jej podstawie wyceni zabieg.
Czy plastyka powiek jest refundowana przez NFZ?
Plastyka powiek z powodów estetycznych nie jest refundowana. Możesz ją wykonać jedynie prywatnie. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zabieg plastyki powiek, jeśli jest on konieczny ze względów medycznych, np. opadająca powieka zaburza prawidłowe widzenie.
Gdzie wykonać plastykę powiek?
W szerokiej ofercie klinki okulistycznej Visum Clinic w Rzeszowie znajdziesz m.in. zabieg plastyki powiek. Jeśli opadająca powieka utrudnia Ci prawidłowe widzenie, cierpisz na nawracające zapalenie spojówki i rogówki z powodu odwinięcia lub podwinięcia powieki, lub po prostu pragniesz odzyskać młodszy wygląd twarzy, już dzisiaj umów się na wizytę konsultacyjną do jednego z naszych specjalistów. Jesteśmy kliniką z wieloletnim doświadczeniem, a światowej klasy sprzęt, z którego korzystamy i ciągłe poszerzanie wiedzy przez naszych lekarzy to klucz do naszego sukcesu. Z naszych usług korzystają pacjenci z każdego zakątka Polski, nie tylko z Podkarpacia. Choć Visum Clinic to prywatna placówka, jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne, Twój zabieg plastyki powiek będzie mógł zostać opłacony przez NFZ.