Soczewki Fakijne

Różnorodne defekty układu optycznego oka sprawiają, że obserwowany obraz zamiast na siatkówce powstaje przed nią lub za nią. Konsekwencją czego jest niewyraźne widzenie. Korekcja okularowa lub przy pomocy soczewek kontaktowych często okazuje się zbyt uciążliwa, bądź nie jest możliwa ze względów zawodowych. Wówczas z pomocą przychodzi jeden z zabiegów chirurgii refrakcji. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest niewątpliwie najbardziej popularny. Jednak nowoczesna metoda, jaką jest wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej niwelującej wadę wzroku stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które nie mogą być do niego zakwalifikowane. Jeśli chcesz wiedzieć czym są soczewki fakijne, u kogo się sprawdzą i jakie są ich zalety, czytaj dalej!

Zabieg soczewek fakijnych zamiast laserowej korekcji wzroku

Czym są soczewki fakijne?

Soczewki fakijne, nazywane również soczewkami wewnątrzgałkowymi lub soczewkami na stałe, stanowią alternatywę dla laserowej korekcji wad refrakcyjnych wzroku – dalekowzroczności, bliskowzroczności oraz astygmatyzmu. Na całym świecie są używane już od ponad 20 lat. Obecnie stosuje się soczewki tylnokomrowe, wszczepiane pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę oka oraz soczewki przedniokomorowe – wszczepiane przed tęczówką. Są one zbudowane z biokompatybilnego collameru zawierającego dodatek kolagenu, dzięki czemu ich obecność nie jest odczuwalna przez użytkownika. Wszczepiona soczewka fakijna współgra z naturalną soczewką wewnątrzgałkową, niwelując zaburzony mechanizm refrakcji. Dzięki niej załamywane przez układ optyczny oka promienie świetlne lokalizują się na siatkówce, a Ty możesz widzieć wyraźnie. 


Soczewki fakijne są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, a ich parametry są szczegółowo ustalane podczas kwalifikacji do ich wszczepienia. Pierwsze pozytywne efekty, w postaci wyraźniejszego widzenia bez okularów, są widoczne zaraz po trwającym kilkanaście minut zabiegu. Krótki okres rekonwalescencji to również ogromny atut. Dodatkową zaletą soczewek wewnątrzgałkowych używanych w celu korekcji wad wzroku, jest możliwość ich usunięcia w dowolnej chwili. Bezpieczeństwo oraz odwracalność zabiegu, sprawiają, że metoda ta zyskuje coraz większą popularność.

Dla kogo są  soczewki fakijne?

Jeśli masz zbyt cienką rogówkę, lub bardzo wysoką wadę wzroku niekwalifikującą się do zabiegu laserowego, a marzysz o możliwości rezygnacji z codziennego noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, soczewki fakjine mogą okazać się doskonałym wyborem. Ze względu na małą inwazyjność zabiegu ich wszczepienie stanowi również alternatywę dla osób bez przeciwwskazań do korekcji laserowej, które z jakiegoś powodu preferują tę metodę.

W jakim wieku ?

Gałka oczna kończy swój wzrost ok. 21 roku życia i wówczas u większości osób następuje stabilizacja wady wzroku. Z tego powodu, w naszej klinice  zalecamy wykonanie zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych pomiędzy 21, a 45 rokiem życia. U osób powyżej górnej granicy ustalonego wieku ze względu na postępującą fizjologiczną starczowzroczność, wskazania do ich implantacji rozpatrywane są indywidualnie. 

Dla jakich wad wzroku?

Jeśli zmagasz się z krótkowzrocznością (od -0,5 do -20D), dalekowzrocznością od (+0,5 do +10D) lub astygmatyzmem (do 6D), możesz być kandydatem do chirurgicznego wszczepienia soczewki fakjinej.

Soczewki wewnątrzgałkowe korygujące wadę refrakcyjną wzroku mają niewątpliwie wiele zalet, skąd też wynika ich rosnąca popularność. Należy do nich:

  • brak ryzyka rozwoju zespołu suchego oka oraz innych powikłań rogówkowych, do których może dojść na skutek korekcji laserowej,
  • ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB, dzięki posiadaniu przez nie filtru UV,
  • krótki okres rekonwalescencji,
  • możliwość korekcji wady wzroku u osób z cienką rogówką lub/i wysoką wadą wzroku, które dyskwalifikują je z korekcji laserowej,
  • odwracalność zabiegu – w razie pogorszenia wady wzroku lub nietolerancji soczewki przez pacjenta, może zostać ona usunięta z możliwością zastąpienia jej przez inną,
  • obecność własnej soczewki sprawia, że Twoje oczy zachowają zdolność akomodacji, czyli wyraźnego widzenia przedmiotów zlokalizowanych w różnych odległościach,
  • bezpieczeństwo zabiegu,
  • trwałość wrzepionej soczewki, która może wytrzymać nawet 50 lat,
  • stabilny wynik operacji.

Na co pomagają soczewki na stałe?

Odpowiednio dobrane soczewki fakijne niwelują wady refrakcji wzroku, wynikające z zaburzonego mechanizmu załamywania promieni świetlnych przez układ optyczny oka. Są wykorzystywane w korekcji daleko, bliskowzroczności oraz astygmatyzmu. Soczewki fakijne są dedykowane dużo szerszej grupie pacjentów niż operacja laserowej korekcji wzroku. Jednak warto wiedzieć, że nie sprawdzą u osób ze starczowzrocznością, która jest związana z fizjologicznym twardnieniem oraz utratą elastyczności przez własną soczewkę oka. Ten typ soczewek wewnątrzgałkowych może zostać wszczepiony na stałe, ale istnieje również możliwość ich całkowitego usunięcia, bez negatywnych konsekwencji dla narządu wzroku.

Jeżeli zastanawiasz się, czy się kwalifikujesz do zabiegu, przeczytaj więcej na stronie: Dla kogo zabieg wszczepienia soczewki fakijnej?

Czy warto zaszczepić soczewki na stałe?

Odpowiedź na to pytanie, zadawane przez wielu pacjentów naszej kliniki chcących pożegnać się z koniecznością uciążliwego korzystania z soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych, brzmi twierdząco. Komfort wynikający z wszczepienia soczewek fakijnych przy jednoczesnej niskiej inwazyjności całego zabiegu oraz  nieuciążliwej rekonwalescencji, jest niezaprzeczalny. Warto wiedzieć, że podobnie jak inne metody korekcji wad refrakcji m.in laserowa korekcja wzroku, wszczepienie soczewek na stałe nie zahamuje progresji wady wzroku. Aczkolwiek odpowiednio dobrana korekcja to najlepszy sposób na jej spowolnienie. Z tego powodu po kilkunastu latach, może zaistnieć konieczność ich wymiany na inne – lepiej dopasowane do aktualnego stanu narządu wzroku.

Wszczepienie soczewek fakijnych

Przed zabiegiem wszczepienia soczewek fakijnych zostaniesz poddany szczegółowym badaniom okulistycznym. Ich celem jest dobór odpowiedniego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych pozwalających na odzyskanie prawidłowej ostrości wzroku oraz wykluczenie współistniejących chorób oczu, których obecność mogłaby spowodować uzyskanie niezadowalających wyników całego przedsięwzięcia. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz okulista wykona m.in. badanie dna oka, badanie ciśnienia śródgałkowego oraz badanie wady wzroku. 

Sam zabieg jest niezwykle krótki i mało inwazyjny. W celu wszczepienia soczewki fakijnej lekarz okulista dokona niewielkiego nacięcia w przedniej części oka. To właśnie przez nie przy pomocy specjalnego aplikatora wprowadzi soczewkę do wnętrza gałki ocznej i umiejscowi ją w odpowiednim miejscu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc przez cały czas pozostaniesz przytomny, ale nie będziesz odczuwać bólu. Wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej odbywa się w trybie ambulatoryjnym, to znaczy, że jeszcze tego samego dnia, po zbadaniu przez lekarza będziesz mógł udać się do domu. Ze względu na to, że na Twoje oko zostanie założony specjalny opatrunek zabezpieczający, w ten dzień nie będziesz mógł prowadzić auta. Z tego powodu doradzamy przyjazd z osobą towarzyszącą, która po zabiegu będzie mogła bezpiecznie odwieźć Cię do domu.

Podczas zabiegu operowane są oba oczy lub jedno oko wg ustaleń i decyzji pacjenta i lekarza. Po upływie ok.3- 4 tygodni wskazane jest wykonanie wszczepienia soczewki fakijnej do drugiego oka. O  najdogodniejszym terminie zdecyduje lekarz, obserwując proces gojenia 1-go operowanego oka.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: Przygotowanie i przebieg zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych

Na ile lat starczają soczewki fakijne?

Soczewki fakijne są niezwykle trwałe i mogą Ci posłużyć nawet przez 50 lat. Oczywiście, wraz z upływem lat u niektórych pacjentów z progresją wady wzroku może zaistnieć konieczność ich wymiany na inne.

Powikłania po wszczepieniu soczewki

Jak każdy zabieg, również wszczepienie soczewek fakijnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań. Należy do nich:

  • zakażenie rany pooperacyjnej,
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej,
  • zaćma spowodowana przez zbyt małą odległość wszczepu od naturalnej soczewki,
  • wzrost ciśnienia śródgałkowego i rozwój jaskry,
  • obrzęk rogówki.

Odpowiednia kwalifikacja okulistyczna przed zabiegiem oraz ścisłe przestrzegania zaleceń w okresie rekonwalescencji przez pacjenta zmniejszają ryzyko ich wystąpienia. Odsetek powikłań po wszczepieniu soczewki fakijnej jest istotnie niższy w ośrodkach o wieloletnim doświadczeniu w wykonywaniu operacji na oku, dysponujących nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą specjalistów. Jednym z nich jest nasza klinika okulistyczna w Rzeszowie – Visum Clinic.

Soczewki Fakijne – jaka cena?

W zależności od rodzaju zabiegu, cena soczewek fakijnych w naszej klinice waha się od 6200 do 9000 zł. Wynika ona z konieczności indywidualnego doboru soczewek dla każdego pacjenta. Do całkowitego kosztu należy doliczyć również opłatę za wizytę kwalifikacyjną (300 zł) oraz badania kontrolne po zabiegu (200 zł). Wizyty kontrolne w pierwszym miesiącu po zabiegu są bezpłatne, a ich częstotliwość zostanie ustalona przez lekarza prowadzącego. W trosce o jak największy komfort naszych pacjentów, w Visum Clinic oferujemy również możliwość płatności ratalnej. 

Soczewki Fakijne na NFZ

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych w celu korekcji wad refrakcji oka nie jest obecnie refundowany przez NFZ. W Polsce można go wykonać jedynie prywatnie.

Gdzie najlepiej?

Wybierając klinikę okulistyczną wykonującą zabieg wszczepienia soczewek fakijnych warto zwrócić uwagę na renomę ośrodka, doświadczenie pracujących tam specjalistów oraz opinię pacjentów na temat jakości oferowanych przez nią usług. Lokalizacja oraz cena zabiegu to również istotne kwestie, ale nie powinny stanowić nadrzędnego kryterium przy jej wyborze. Klinka okulistyczna Visum Clinic zlokalizowana w Rzeszowie może poszczycić się wieloletnią praktyką w wykonywaniu zabiegów wszczepienia soczewek fakijnych. Już od 15 lat działamy na rynku usług medycznych. Z naszych usług korzystają osoby z całej Polski, nie tylko z najbliższych okolic. Jeśli pragniesz zrezygnować z konieczności stałego noszenia soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych, już dzisiaj umów się na wizytę kwalifikacyjną do jednego z naszych specjalistów.