Witrektomia to zabieg przeprowadzony po raz pierwszy 50 lat temu. Od tego czasu, idąc zgodnie z duchem chirurgii minimalnie inwazyjnej, metoda przeprowadzania operacji istotnie ewoluowała. Dzięki czemu okres rekonwalescencji oraz czas do powrotu pełnej ostrości wzroku uległy istotnemu skróceniu. Mniejsza ilość powikłań pooperacyjnych oraz rozszerzone wskazania do zabiegu sprawiły, że witrektomia wykonywana jest coraz częściej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat spodziewanych efektów pooperacyjnych oraz przebiegu okresu rekonwalescencji, czytaj dalej!
Czym jest witrektomia?
Witrektomia to zabieg okulistyczny polegający na usunięciu ciała szklistego. Wskazaniem do jej wykonania są niektóre schorzenia siatkówki:
- retinopatia proliferacyjna w przebiegu cukrzycy,
- zaawansowane stadia retinopatii wcześniaków,
- otwór w plamce żółtej,
- przedarciowe odwarstwienie siatkówki,
- krwotok do komory ciała szklistego,
- urazy uszkadzające ciałko szkliste,
- przedarcie torebki wewnętrznej i przedostanie się fragmentów soczewki do komory ciała szklistego w trakcie zabiegu na zaćmę,
- błona nasiatkówkowa,
- zapalenie wnętrza gałki ocznej.
na stronie Witrektomia: zalecenia i przebieg operacji oka.
Efekty: Kiedy wraca wzrok po witrektomii?
Czas pełnego powrotu ostrości wzroku po witrektomii jest w dużej mierze zależny od choroby oczu, która
była wskazaniem do usunięcia ciała szklistego. Narząd wzroku potrzebuje czasu dla pełnej regeneracji. Zazwyczaj odzyskanie maksymalnej ostrości widzenia trwa ok. 6 miesięcy. Jednak w przypadku zaawansowanych schorzeń może on ulec wydłużeniu nawet do roku. W tym czasie ostrość Twojego wzroku będzie ulegała stopniowej poprawie. Odtworzenie prawidłowych warunków anatomicznych w gałce ocznej, spowolnienie procesu chorobowego oraz ochrona przed zanikiem gałki ocznej to inne korzyści, jakie zyskasz dzięki witrektomii.
Rekonwalescencja po zabiegu
Okres pozabiegowy to szczególny czas regeneracji narządu wzroku. Rekonwalescencja po witrektomii oka trwa kilka miesięcy, aż do pełnego powrotu ostrości wzroku. Średnio zajmuje to około 6 miesięcy. Sumienne stosowanie się do zaleceń lekarza okulisty w tym czasie sprawi, że efekt zabiegu będzie dużo lepszy. Pełen sukces witrektomii jest zależny nie tylko od wykwalifikowanego operatora przeprowadzającego zabieg, ale również od Twojego zaangażowania w przestrzeganiu zaleceń lekarskich. Początkowo po zabiegu witrektomii możesz odczuwać ból oka, jednak ma on niewielkie nasilenie. Dzięki kropelkom zawierającym substancje przeciwbólowe przepisanym przez naszego lekarza możesz go uniknąć. Podczas okresu rekonwalescencji po zabiegu będziesz mógł korzystać z laptopa oraz smartfonu, jednak w trosce o oczy warto przy tym zachować zdrowy rozsądek. Jeśli do wnętrza Twojego oka został wprowadzony gaz, lekarz poinstruuje Cię co do sposobu układania głowy. Do czasu jego wchłonięcia, co trwa kilka dni, konieczne może być pozostanie w łóżku przez większość dnia.
Jak postępować po zabiegu witrektomii?
Po zabiegu witrektomii nie możesz przez pewien czas określony przez lekarza prowadzącego:
- pocierać operowanego oka,
- gwałtownie się pochylać,
- wykonywać ćwiczeń fizycznych,
- pływać,
- napinać brzuch i podnosić ciężkie rzeczy,
- korzystać z sauny i gorących kąpiel,
- pić alkoholu
- jeśli do Twojego oka został podany gaz, do momentu jego wchłonięcia nie możesz podróżować samolotem.
Jazda samochodem jest możliwa po odzyskaniu prawidłowej ostrości wzroku, dlatego w trosce o swoje bezpieczeństwo poproś kogoś bliskiego o odwiezienie Cię do domu po zabiegu.
W okresie rekonwalescencji po witrektomii powinieneś w szczególny sposób chronić operowane oko przed podrażnieniem i zakażeniem. Dlatego wychodząc na dwór, zakładaj okulary przeciwsłoneczne, unikaj wiatru i kurzu. Podczas mycia twarzy zachowaj szczególną ostrożność. Okolice operowanego oka możesz delikatnie obmyć przy pomocy bawełnianego płatka kosmetycznego namoczonego w wodzie. Wskazane jest również zaklejanie operowanego oka do snu.
Widzenie po witrektomii oka
Po witrektomii oka możesz przez kilka dni widzieć niewyraźnie, co jest związane z obecnością w komorze szklistej substancji do wypełnienia. Wraz z jej wchłonięciem się, niewyraźne widzenie ustępuje. Zazwyczaj trwa to kilka dni.
Jeśli, w celu endotamponady siatkówki do Twojego oka został wprowadzony gaz, musisz pamiętać o odpowiednim pozycjonowaniu głowy przez kilka dni po zabiegu. Lekarz poinformuje Cię o sposobie odpowiedniego ustawienia głowy i czasie, przez jaki powinieneś stosować się do tego zlecenia. Zazwyczaj trwa to około tygodnia. W tym czasie staraj się utrzymać zalecaną pozycję głowy jak najdłużej w ciągu dnia. Pozostanie w łóżku w tym okresie to dobry pomysł. Przeciwwskazane jest pochylanie głowy do przodu. Celem pozycjonowania jest uzyskanie jak najlepszego nacisku pęcherzyka gazu na ściśle określony fragment siatkówki. Po kilku dniach wprowadzony do oka gaz ulega wchłonięciu.
Po witrektomii w naszym ośrodku w Rzeszowie, lekarz okulista podzieli się z Tobą szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi okresu rekonwalescencji. Po zabiegu otrzymasz również receptę na krople do oczu wraz ze dokładnymi zaleceniami dotyczącymi ich stosowania. Poza tym zostaniesz poinformowany o terminach wizyt kontrolnych. Podczas nich, specjalista bada wzrok i ocenia efekty operacji. Pierwsza wizyta kontrolna jest zazwyczaj wyznaczana po upływie 1-2 tygodni od zabiegu.
Jeśli w okresie pooperacyjnym będziesz odczuwać silne dolegliwości bólowe w operowanym oku, możesz przyjąć środek przeciwbólowy np. ibuprofen lub paracetamol. W razie wystąpienia niepokojących Cię dolegliwości, natychmiast zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego lub na ostry dyżur okulistyczny.
Zwolnienie lekarskie po witrektomii
Czas zwolnienia lekarskiego po witrektomii nie jest stały. W dużej mierze zależy od rodzaju schorzenia, które było wskazaniem do zabiegu, jego przebiegu oraz wykonywanej przez Ciebie pracy. Lekarz okulista może przedłużyć czas trwania zwolnienia, jeżeli uzna to za wskazane podczas wizyty kontrolnej.
Ile kosztuje zabieg witrektomii?
Koszt zabiegu witrektomii jest zależny od zakresu operacji, materiału stosowanego do wypełnienia komory ciała szklistego, stosowanych narzędzi oraz doświadczenia specjalistów wykonujących zabieg. Cena witrektomii w klinice okulistycznej Visum Clinic w Rzeszowie wynosi ok. 4900 do 6500 zł. Należy do niej doliczyć opłatę za wizytę kwalifikacyjną (250 zł), oraz kolejne wizyty kontrolne po operacji oka (200 zł). Wizyty kontrolne do miesiąca od zabiegu są bezpłatne. Szczegółowy cennik znajdziesz tutaj. W trosce o komfort naszych pacjentów oferujemy również możliwość płatności ratalnej.
Witrektomia na NFZ?
Istnieje możliwość refundacji zabiegu witrektomii przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Visum Clinic świadczymy usługi medyczne również w ramach NFZ. Nasi pacjenci mogą skorzystać z tej możliwości.
Gdzie: Czym się kierować przy doborze kliniki?
W przypadku odpowiednio zakwalifikowanych pacjentów, dobrze wykonany zabieg witrektomii może dać wspaniałe efekty. Dlatego wybierając klinikę okulistyczną, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. Oto kilka wskazówek, dzięki którym znajdziesz odpowiedni ośrodek:
- zanim umówisz się na wizytę kwalifikacyjną, sprawdź opinię innych pacjentów, którzy korzystali już z usług wybranej przez Ciebie kliniki,
- doświadczenie w przeprowadzaniu operacji siatkówki i ciała szklistego oka – to kolejna, niezwykle ważna kwestia. Od kilku lat coraz więcej ośrodków decyduje się na przeprowadzanie zabiegu witrektomii. Oczywiście to nic złego, o ile operacja jest przeprowadzana pod okiem doświadczonego lekarza okulisty,
- dowiedz się jakim sprzętem i jaką metodę operacji oferują – obecnie standardem światowym jest zabieg niewymagający zakładania szwów na przeciętą twardówkę,
- koniecznie zapoznaj się z ofertą wizyt kontrolnych po operacji – to niezwykle ważny element, będący jednym z istotnych składowych okresu rekonwalescencji. Towarzyszenie pacjentowi w tym szczególnym czasie ma na celu wykrycie i wczesne zareagowanie na ewentualne nieprawidłowości, a także udzielenie rad co do sposobu postępowania,
- możliwość rozłożenia płatności na raty – to niezwykle ważna kwestia, zapewniająca pacjentowi dużo większy komfort,
- lokalizacja kliniki – choć odgrywa istotną rolę, to nigdy nie powinna przesądzać o wyborze ośrodka.
Nasza klinika okulistyczna Visum Clinic słynie z wieloletniego doświadczenia w przeprowadzaniu mniej i bardziej skomplikowanych zabiegów okulistycznych na światowym poziomie. Jednym z nich jest witrektomia. Wysoki poziom oferowanych przez nas usług jest zasługą wykwalifikowanej kadry specjalistów, która nieustannie poszerza swoją wiedzę. To właśnie dlatego Visum Clinic idzie z duchem czasu i oferuje pacjentom minimalnie inwazyjny zabieg witrektomii przeprowadzany w ramach chirurgi jednego dnia. Już w dniu zabiegu, po zbadaniu przez lekarza okulistę będziesz mógł wrócić do domu. Nie zwlekaj i już teraz umów się na wizytę kwalifikacyjną.